کیفری

جرم توهین و مجازات آن

مجازات توهین

ماده 608 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد (مستوجب) جزای نقدی درجه شش خواهد بود.

 

جرم توهین به افراد دارای سمت

ماده 609 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

هر کس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به 45روز تا 3ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق و یا دو تا بیست و پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

 

توهین به زنان در اماکن عمومی

ماده 619 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شوون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

توهین غیر مستقیم

ماده 252 قانون مجازات اسلامی :

کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم می‌گردد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: خانم من علیه من شکایت توهین و تهدید نموده و قاضی میگه توهین و تهدید نیست، مزاحمت بانوان است و من رو محکوم کرده. برای تجدیدنظر چگونه باید دفاع کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: از سه نفر بابت توهین پیامکی و تلفنی شکایت کردم. هر سه نفر به 6 میلیون در حق صندوق دولت جریمه محکوم شدند و پرداخت کردند. بعد از 6 ماه مجددا توهین کردند و بنده دوباره شکایت کردم و کیفرخواست صادر شده و دادیار در آن سابقه متهمین را در کیفرخواست درج کرده و پرونده داره میره دادگاه کیفری ۲. اگر جرم توهین که الان دو دفعه داره تکرار میشه، جریمه هر سه نفر چقدر است؟ آیا به اشد مجازات محکوم می‌شوند؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: شخصی از اینجانب بابت جعل، توهین وتهدید شکایتی مطرح کرده که بعد از کارشناسی اعلام شد که بنده جعلی رو مرتکب نشدم و اتهامات توهین و تهدید مونده که هنوز اثبات نشده. امروز در روند پرونده همچین متنی درج شده: “نامه وارده از طرف اظهارنظر با موضوع وصول پرونده در تاریخ فلان واصل شد”. به چه معنا هست؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من یک شکوائیه از کسی مبنی بر مزاحمت تلفنی، توهین، تهمت و افترا دارم. کلانتری نامه داد بردم مخابرات و مخابرات گفت جواب استعلام سیستمی برای کلانتری مربوطه میره. امروز که رفتم کلانتری وضعیت پرونده رو پیگیری کنم مامور مربوطه گفت که جواب استعلام اومده و مخابرات گفته از طریق سامانه رخداد اقدام کنید. مامور دیگه چیزی نگفت. خواستم بدونم یعنی چی؟ آیا لازمه من کاری کنم یا خودشون باید انجام بدن؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: خانم بنده از من به عنوان توهین و افترا شکایت کردن و ادعا می‌کنند که من بهشون توهین کردم و بهشون گفتم که تو دوست پسر داری، در صورتی که اصلا تا به حال من چنین حرفی بهشون نزدم و ایشون هم مدرکی ندارن که من این حرف رو بهشون زدم و فقط در ذهن خودشون یکسری حرف‌ها درست کردن و شکایت کردن، من چطور باید دفاع کنم از خودم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش:  یک نفر در واتساپ توهین کرد بهم، من رفتم شکایت کردم. در فتا ثابت شد که پیام ‌ها از واتساپ برای من ارسال شده. حالا اون طرف دیلیت اکانت کرده واتساپش رو. یعنی دیگه نمی‌تونم ثابت کنم توهین کرده؟ حتی مشخص شد خط به نام طرف بوده.


– پاسخ: 0

+ پرسش:  من دیروز یک نوبت دکتر گرفتم رفتم اونجا ۱۹۰ هزارتومن پول ویزیت ازم گرفتن، دکتر من رو دید گفت باید این خدمات را انجام بدن برات. حدود ۳ ساعت ما نشسته بودیم اونجا که خدمات رو برای ما انجام بدن. یک بیمار رفته بود اونجا، ۳ ساعت بیرون نیومد. بعد به منشی اونجا میگم چی شد نمیان بیرون؟ ۳ بار ازش پرسیدم، جواب نمی‌دادند، بعد هم گفت من نمی‌دونم با من نیست. بعد امشب یکی زنگ زده به من میگه چرا به منشی من توهین کردی و تهدید کردی؟ در صورتی که منشیش به من پیام داده که وقتی به جرم اهانت ازت شکایت کردم می‌فهمی. حالا بخوام ازشون شکایت کنم باید چه شکایتی کنم؟ روی شماره همون مطب شکایت کنم؟ لطفا راهنماییم کنید. اسم و فامیلی منشی رو هم بلد نیستم، فقط آدرس و شماره مطبش رو دارم.


– پاسخ: 0

+ پرسش: من ۱۶ سالمه، یک روز در زنگ تفریح یکی از همکلاسی‌هام بهم فحش میده، من هم اعصابم خورد میشه باهاش دعوا می‌کنم. بعد در دعوا اون میزنه استخوان ترقوه من رو می‌شکنه ولی خودش هیچ مشکلی ندارد. روند شکایت کردن و دیه گرفتن چطوری هست؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: اگر کسی یک ماه پیش از طریق خط خودش با پیامک هم فحش ناموسی بده هم تهمت بزنه که با فرد ناشناسی رابطه نامشروع داری، آیا می‌شود شکایت کرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: یکی از همسایگان ضمن فحاشی به اینجانب و اشاره دست هم زمان که باز توهین محسوب می‌شده و من این مساله را با موبایل خودم فیلم گرفته و در ضمیمه شکایت خود پیوست نمودم که پس از دستور قضایی اولیه در کلانتری مامور کلانتری خلاصه نویسی فیلم رو انجام نداد و یک نفر هم شاهد آورده بودم که اظهارات ایشان هم نوشته شد و پرونده بعد از ۴ ماه رفت دادسرا و بازپرس فقط شاهد من رو خواست و اظهارات ایشان را اخذ کرد و بدون دعوت از متهم و بدون توجه به اینکه فیلم پیوست خلاصه نویسی نشده قرار منع تعقیب صادر می‌نماید، آیا براساس آئین دادرسی کیفری بازپرس درست عمل کرده یا خیر؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: چنانچه کارمند دولت (معلم) در محل کار حضور داشته باشد (مدرسه) و شخصی عادی در همان لحظه با سوءنیت و به قصد تشویش ذهن مقامات و اضرار به کارمند، با مراجعه به واحد حراست اداره، اقدام به ایراد فحاشی، تهمت، دروغ، افترا، تهدید و توهین نسبت به کارمند نماید. آیا موضوع مشمول ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی می‌باشد؟ تحت چه عناوینی می‌توان از شخص موصوف (کسی که به حراست مراجعه نمود) طرح شکایت نمود؟ مرجع صالح به رسیدگی کجاست؟ ادله اثبات جرم چیست؟ آیا صرف صورتجلسه حراست کفایت می‌نماید؟ مستندات و شقوق قانونی طرح شکایت چیست؟


– پاسخ: با ارایه دلیل و مدرک بابت توهین و افترا و … می توانید شکایت نمایید و دادسرای محل وقوع جرم صالح رسیدگی است و همچنین می توانید به مشدد بودن توهین اشاره کنید.

+ پرسش: ابت طلب مالی از فردی شکایت کردم، طرف مقابل هم در دادگاه، هم در دو لایحه‌ای که فرستاده بود، از عباراتی استفاده می‌کنه که نمی‌دونم از نظر توهین، قابل پیگیری هست یا نه. مثلا خوانده در لایحه نوشته : “خواهان به واسطه حسادتی که به جایگاه بازاری اینجانب دارد، به قصد آزار و اذیت و ایجاد ضررات روحی و مالی و بردن آبرو، طرح دادخواست کرده است. والا نمی‌دونم عدم پرداخت بدهی یکساله چه ربطی به این چیزها داره؟ من می‌تونم از همچین فردی به استناد لایحه و حرف‌هایی که در دادگاه زده به جرم توهین شکایت کنم؟ واقعا رفتار بچه‌گانه و زشتی داره، اما نمی‌دونم قابل پیگیری کیفری هست یا نه؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا