وکیل مشهد

وکیل مهریه در مشهد

مهریه برای زوجه به عنوان پشتوانه مالی بعد از طلاق می‌تواند کمک بسزایی داشته باشد. در این مطلب، بهترین وکیل مهریه در مشهد در مجموعه ما اقدام به پاسخ به سوالات مرتبط با مهریه نموده است. در صورت اینکه سوالی دارید می‌توانید در انتهای متن از وکلای خانواده بپرسید.

جهت دریافت مشاوره حقوقی حضوری در مشهد با شماره تلفن زیر هماهنگ نمایید.

09157791349

+ انواع مهریه

انواع مهریه از نظر تعیین و عدم تعیین مهر در عقد ازدواج و همچنین انواع مهریه از نظر توانایی پرداخت مهریه توسط زوج می توان بررسی نمود.

الف) تعیین و عدم تعیین مهریه در ازدواج

تعیین مهریه فقط شامل مهرالمسمی است و عدم تعیین مهریه در عقد ازدواج شامل دو انواع مهریه، مهرالمثل و مهرالمتعه می باشد.

1) مهرالمسمی

مهرالمُسَمی به مهریه‌ای گفته می‌شود که در عقد ازدواج تعیین شده باشد. این مهریه باید مال معینی (مانند زمین، خانه، باغ، سکه و…) باشد که با توافق زوجین در عقد مشخص می‌شود.

نکته: در قانون جدید مهریه، فقط ضمانت اجرای مهریه تا ۱۱۰ سکه بصورت مدنی و کیفری است. به این معنی که تا ۱۱۰ سکه زن می‌تواند مرد را زندانی کند اما در بیشتر از ۱۱۰ سکه فقط می‌تواند از طریق مدنی و با اثبات تمکن مالی زوج حق خود را دریافت کند.

2) مهرالمثل

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که در نکاح دائم و نه موقت، مهریه ذکر نمی‌شود و بعد از عقد مهریه را معین می‌کنند در این صورت در ازدواج مشکلی پیش نمی‌آید و صحیح است و زوجین می‌توانند بعد از عقد مهریه را مشخص کنند.

در موارد زیر زن مستحق مهرالمثل است:

 1. هرگاه در عقد مهریه مشخص نشده باشد و قبل از تعیین آن نزدیکی واقع شود.
 2. هرگاه در عقد عدم مهریه شرط شده باشد و قبل از تعیین آن نزدیکی واقع شود.
 3. هرگاه مهرالمسمی تعیین شده باطل باشد (مثلا مال تعیین شده مجهول باشد).

نکته: طبق ماده 1091 قانون مدنی، برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین‌ معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.

3) مهرالمتعه

هرگاه مهریه در عقد ازدواج ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهریه، زن خود را طلاق دهد زن مستحق مهرالمُتعه است و اگر بعد از ‌آن طلاق دهد مستحق مهرالمثل خواهد بود. و طبق ماده 1094 قانون مدنی، برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود.

ب) انواع مهریه از نظر توانایی پرداخت

از نظر مالی پرداخت کننده مهریه (زوج) می توان مهریه را به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم نمود.

1) مهریه عندالمطالبه:

این نوع از مهریه به این معناست که زن می‌تواند هرگاه بخواهد می‌تواند مهریه خود را از مرد بخواهد و زوج هم باید آن را پرداخت کند.

حتی در صورتی که مرد قدرت پرداخت آن را نداشته باشد یا باید به زندان برود یا تقاضای اعسار از پرداخت مهریه کند و مهریه را تقسیط کند.

2) مهریه عندالاستطاعه:

این مهریه به این معناست که زن می‌تواند هر زمانی خواست از زوج مطالبه مهریه کند اما در صورتی پرداخت خواهد شد که مرد نیز توانایی پرداخت آن را داشته باشد ولی در صورت‌عدم پرداخت محکوم به زندان یا تقسیط آن نمی‌شود یعنی بطور کلی حق حبس، ممنوع الخروجی و … زوج، در مهریه عندالاستطاعه برای زوجه وجود ندارد.


+ پرداخت مهریه چگونه است؟

میزان آن با توجه به درآمد و وضعیت مالی زوج تعیین می‌گردد. و در صورتی که زوج توان مالی برای پرداخت کل مهریه را بصورت یکجا نداشته باشد باید درخواست اعسار از پرداخت مهریه نماید. و دادگاه با توجه به توان مالی که البته به نظر قاضی بستگی دارد و با توجه به شهادت شهود و استعلام‌های سه‌گانه اولیه (پلیس راهور برای مالکیت خوردو، ثبت اسناد و املاک برای مالکیت ملک و استعلام موجودی حسابهای بانکی) و میزان درآمد شما رای مقتضی صادر خواهد نمود.

 

+ کاهش تعداد سکه پیش قسط مهریه امکان‌پذیر است؟

در مواردی رای دادگاه بدوی، پرداخت مهریه را مثلا ۷ عدد پیش و هر ۷ ماه یک عدد می‌کند. در صورت نداشتن اموال و تراکنش مالی بالای زوج در یک سال قبل از مطالبه مهریه، کاهش آن امکان‌پذیر است.

 

+ هزینه نیم عشر در پرونده مهریه به عهده چه کسی است؟

پرداخت خسارات دادرسی اعم از هزینه تمبر دادرسی و نیم عشر و… با محکوم علیه (زوج) می‌باشد و پرداخت حق اجراء پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه بر عهده محکوم‌علیه است ولی در صورتی که طرفین سازش کنند یا بین‌خود ترتیبی برای اجرای حکم بدهند نصف حق اجراء دریافت خواهد شد. و در صورتی که محکوم‌به بیست هزار ریال یا کمتر باشد حق اجراء تعلق نخواهد گرفت.

 

+ پرونده تامین خواسته مهریه، به چه دلیل مختومه می‌شود؟

پرونده یا به علت اجرا شدن و پرداخت مهریه مختومه شده است و یا به لحاظ‌ عدم پیگیری مختومه گردیده است.

 

+ مهریه دختر باکره در دوران عقد یا نامزدی چقدر است؟

در دوران نامزدی یعنی پیش از خوانده شدن خطبه عقد نکاح، مهریه‌ای به زن تعلق نمی‌گیرد. و در صورتی که عقد نکاح صورت گرفته باشد و در صورت باکره بودن زن مستحق نصف مهریه است.

مهریه دختر باکره در دوران عقد
ماده 1101 قانون مدنی

+ برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم و از زمان اجرا گذاشتن، چقدر زمان می‌برد؟

زوجه ابتدا باید به دفترخانه ازدواجی که ازدواج را ثبت نموده مراجعه نموده و درخواست صدور اجراییه کند. بعد از ارسال اجراییه زوج ۱۰روز فرصت پرداخت دارد. چنانچه اقدامی صورت نگیرد، پرونده به اجراییات ثبت ارجاع خواهد شد.

با مراجعه به اجرای اسناد و تشکیل پرونده اجرایی در اداره ثبت، تقاضای توقیف اموال و حساب‌های بانکی زوج را باید زوجه بدهد و چنانچه مالی توقیف شد مراحل مزایده طی خواهد شد در غیر اینصورت و دریافت پاسخ استعلامات منفی، پرونده را مختومه و از از طریق دفاتر خدمات قضایی نسبت به ثبت دادخواست مطالبه مهریه اقدام نمایید. و بقیه مراحل باید از طریق دادگاه رسیدگی شود. و همچنین باید توجه داشت روال رسیدگی در دادگاه طولانی است و زمان آن قابل پیش بینی نیست.

 

+ آیا زمانی که اعسار از پرداخت مهریه قبول شده، می‌توان وام گرفت که توقیف نشود؟

این مورد امکان ندارد و وام نیز توقیف می‌شود و اعسار زوج دچار مشکل خواهد شد.

 

+ پرداخت مهریه با کسر از حقوق، شامل کل حقوق است یا یک چهارم حقوق ثابت؟

کسر از حقوق، از کل حقوق و مزایای دریافتی ماهیانه کسر می‌شود. که شامل اضافه کار، مزایا، عیدی و پس از کسورات قانونی خواهد بود.

 

+ بعد از توقیف فیزیکی خودرو بابت مهریه، چکار باید کرد؟

از طریق اجرای ثبت، درخواست کارشناسی و ارزیابی خودرو جهت مزایده را باید مطرح کرد.

 

+ در صورت کسر مهریه از یک چهارم حقوق، اگر از شغل انصراف داده شود، تکلیف پرداخت مهریه چیست؟

دیگر امکان کسر حقوق وجود نخواهد داشت و زوجه امکان پیگیری خواهد داشت.

[ مرتبط: طلاق از طرف زن ]

 

» وکیل مهریه در مشهد

وکیلی که می‌تواند بهترین وکیل مهریه در مشهد باشد، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

1. پیگیری منظم و مداوم پرونده: وکیل باید توانایی پیگیری منظم و مداوم پرونده مهریه را داشته باشد. این شامل مراجعه به دفاتر قضایی، اداره ثبت و سایر مراجع ذینفع می‌شود. این ویژگی مهم است تا حقوق موکل در بهترین شکل ممکن حفظ شود.

2. شجاعت و درایت: وکیل باید دارای شجاعت و درایت لازم برای دفاع از موکل خود باشد. این ویژگی‌ها به وکیل کمک می‌کنند تا در مواجهه با مشکلات و چالش‌های حقوقی، بهترین تصمیمات را بگیرد و حقوق موکل را به درستی به دست آورد.

3. تسلط به قوانین مربوط به مهریه، ازدواج و طلاق: وکیل خانم باید دارای تسلط کامل به تمامی قوانین موجود در خصوص مهریه، ازدواج و طلاق باشد. این شامل آشنایی با مواد قانونی مربوط به این حوزه‌ها و تغییرات قوانین جدید است.

4. توانایی ایجاد صلح و تنش‌زدایی: وکیل باید توانایی ایجاد صلح و حل و فصل بین اعضای خانواده را داشته باشد. این ویژگی در مواردی که امکان حل و فصل صلح‌آمیز وجود دارد، بسیار مهم است.

5. تسلط بر پروسه‌های قضایی: وکیل باید دارای تسلط لازم بر پروسه‌های قضایی مربوط به مهریه باشد. این شامل آشنایی با صدور اجرائیه، مزایده و مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت یا دستگاه قضایی می‌شود.

6. سوابق موفق در پرونده‌های مربوط به مهریه: وکیل مشهد باید دارای سوابق موفق در پرونده‌های مربوط به مهریه باشد. این نشان می‌دهد که وکیل تجربه و مهارت لازم برای مواجهه با چالش‌های مهریه را دارد و قادر است بهترین نتیجه را برای موکل خود ایجاد کند.

جهت دریافت مشاوره حقوقی حضوری در مشهد با شماره تلفن زیر هماهنگ نمایید.

09157791349

 

» مشاوره حقوقی

+ پرسش: پرونده تامین خواسته مهریه خانم به دلیل‌ عدم پیگیری خورده است. مختومه شدن پرونده به دلیل اجرای حکم یعنی چی؟


– پاسخ: پرونده یا به علت اجرا شدن و پرداخت مهریه مختومه شده است و یا به لحاظ عدم پیگیری مختومه گردیده است.

+ پرسش:  پرونده مهریه ما ۵ سال طول کشیده و پرونده تقسیط شده و در اجرای احکام می‌باشد که الان با همسرم بصورت توافقی قصد جدا شدن داریم فقط میخواستم بدونم هزینه نیم عشر و دادرسی چی می‌شود، آیا به عهده بنده (زوج) می‌باشد یا خانم (زوجه)؟ و به روز محاسبه می‌شود یا همان مبلغ ۵ سال پیش گرفته می‌شود؟


– پاسخ: طبق ‌ماده 160 قانون اجرای احکام مدنی، پرداخت حق اجراء پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه بر عهده محکوم‌علیه است ولی در صورتی که طرفین سازش کنند یا بین‌خود ترتیبی برای اجرای حکم بدهند نصف حق اجراء دریافت خواهد شد. و در صورتی که محکوم‌به بیست هزار ریال یا کمتر باشد حق اجراء تعلق نخواهد گرفت.

+ پرسش: رای دادگاه بدوی مهریه من ۵ عدد پیش و هر ۸ ماه یک عدد اومده. سه روز پیش حضوری پس از تعیین شعبه شدن دادگاه تجدیدنظر رفتم اونجا و حرفامو زدم (بدهی بنده 250 سکه است و دوران نامزدی هستم و همسرم حق حبس داره) من هیچ مال و اموالی ندارم. با توجه به قیمت بالای سکه، آیا امکانش هست رای من به یک یا دو تا پیش قسط تغییر کنه یا خیر؟ و اینکه می‌تونم بعد از اومدن رای قطعی یه وثیقه بزارم که جلوی حکم جلبم گرفته بشه تا تعدیل بزنم؟


– پاسخ: در صورت تشخیص دادگاه تجدیدنظر امکان تعدیل مهریه وجود دارد. و بعد رای دادگاه تجدید نظر رای توسط اجرای احکام اجرا می شود.

+ پرسش:  آیا امکان ثبت موارد زیر برای مهریه مقدور است؟ مثلا ۱۴ سکه بهار آزادی عندالمطالبه و صد سکه بهار آزادی پس از گذشت ده سال از زندگی مشترک یا تولد فرزند مشترک هرکدام که زودتر اتفاق افتاد.


– پاسخ: زن به مجرد نکاح طلبکار آن است و می‌تواند به شوهر رجوع کند اما برای تادیه تمام و یا قسمتی از مهر می‌توان مدت یا اقساطی قرار داد.

+ پرسش: ۸ سال از ازدواجم می‌گذره. شوهرم عقیم هست. آزمایش اسپرم ازشون دارم که صفر هست و بچه‌دار نمی‌شه، میخوام جدا بشم. از طریق بچه‌دار نشودنش حق طلاق بهم میدن یا درخواست مهریه کنم؟ مهریه‌م ۱۹ مثقال طلاست. اگر درخواست کنم چطور تقسیط میشه؟ هیچی به اسمش نکرده. ۵ ساله فهمیدم بچه‌دار نمی‌شه ولی باز کنارش موندم اما باز هم اذیتم می‌کنه.


– پاسخ: 0

+ پرسش: خانمم ۵ تا سکه پیش قسط گرفت و من باید سالی یک سکه بدم و این یعنی پرونده مهریه در دادگاه باز هست. الان اومده میگه بیا توافقی دفترخونه وکالت در طلاق بده من هم مهریه رو می‌بخشم، یعنی وکالت در طلاق با شرط بذل مهریه. من هم گفتم قبوله میام. الان یک ماهه میگه که وکیلم اول باید پرونده مهریه رو در دادگاه ببنده بعد بریم دفترخونه برای وکالت در طلاق با شرط بذل مهریه. سوالم اینه آیا خانمم درست میگه که اول باید پرونده مهریه در دادگاه بسته بشه بعد بریم دفترخونه برای دادن وکالت در طلاق با شرط بذل مهریه یا منو داره بازی میده و سر کار گذاشته؟ آیا دفترخونه‌ها میگن که اول پرونده مهریه رو ببند بعد بیا دفترخونه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: شوهرم ۱ ساله اصلا نگاهم نمی‌کند، می‌خواهم مهریه‌ام رو که ۱۰۰ مثقال طلاست به اجرا بذارم. رفتم دادخواست بدم، دیدم هزینه دادرسیش زیاد بودن نتونستم اقدام کنم. حالا چطور اقدام کنم مهریه‌ام رو؟ و چه مدارکی لازم هست؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: زوج هستم. می‌خوام مهریه همسرم رو بدون طلاق بدم ولی قبول نمی‌کنه. اول اینکه باید کجا مراجعه کنم؟ ثانیا وقتی خودش همکاری نمی‌کنه، می‌تونم به تعداد سکه پول به حسابش واریز کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: پدرم منزلی که من ساکن هستم رو خواستن وکالت فروش بدهند چون دخالت‌های خواهرم باعث شد همسرم طلاق بگیره و مهریه رو به اجرا بذاره. مجبورم ۳۰ میلیون مهریه بدم هر ماه و بالتبع واحد باید اجازه داده بشه ولی خواهرانم من تمام مدارک و اسناد خونه رو کلا بردند، حتی کارت ملی پدر و مادرم رو. در عین حال هر بار هر جایی محضری شده مطلع شدن خواهرانم. تصمیم گرفتیم که صلحنامه بنویسیم با شاهد بودن ۲ نفر به همراه خودم. صلح نامه تک برگ هست، حق فسخ ندارند و گفتم محضری نیست چون مطلع نباید بشوند. صلح نامه بلاعوض بهتر هست یا عمری؟ نمیشه هر دو در قالب صلحنامه بیاد؟ با امضا اثرو اثرانگشت۲ نفر از دوستان پدرم سندی محکم هست؟ تنها نگرانی ما این هست که خواهرانم زیر سوال ببرند، با اینکه اثر انگشت و امضای پدر و مادرم هست.


– پاسخ: 0

+ پرسش: بنده (زوج) حدود پنچ سال است که یک چهارم حقوقم بابت مهریه از طریق پرونده اجرایی در ثبت اسناد به زوجه پرداخت می‌شود. از طریق تعاونی اداره یک قطعه زمین مسکونی مشاع را دو سال قبل تحویل گرفتم و بنده نیز به دلیل نیاز مالی فروختم و سند آن را نیز به خریدارم انتقال دادم. سوال بنده این است که آیا این زمین فروخته شده را زوجه می‌تواند مطالبه کند و از خریدار پس بگیرند؟ لازم به ذکر است که بنده حکم اعسار را پنج سال قبل گرفته‌ام، آیا این امر می‌تواند حکم اعسار بنده را منتفی کند؟


– پاسخ: 0

+ پرسش:  اگر دو ماه پیش سند یک زمینی رو به اسم مادرم کرده باشم و الان بخوام زوجه رو طلاق بدم، اگر پولی بین من و مادرم رد و بدل نشده باشه، دادگاه می‌تونه زمین رو از مادرم پس بگیره و بگه معامله صوری بوده؟ اگر بگم هبه کردم چطور؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: گواهی عدم امکان سازش به تقاضای زوج صادر شده. هم اکنون زوج ملزم به پرداخت اقساط مهریه می‌باشد. طبق آخرین جلسه تعدیل تقسیط مهریه توافقی بین دوطرف صورت گرفت که کل مهریه که ۱۱۴ سکه بود در سال ۹۹ به ریال تبدیل و کل بدهی که ۱میلیارد ودویست میلیون بود ماهیانه یک چهارم از حقوق زوج کسر و به زوجه پرداخت گردد. بعد از چند ماه زوج اخراج گردید. می‌خواستم بدونم چون توافق صورت گرفته بر فرض اشتغال نامبرده در علوم پزشکی بوده و با اخراجش گزارش اصلاحی منتفی شده، می‌تونم مجدد تقاضای سکه کنم؟ تقاضای تعدیل دادم دسترسی بهش ندارم. تنها چیزی که می‌دونم این هست که بیمه‌ش مجددا برقرار گردیده. ۲ سال هم هست اقساط عقب افتاده. پیشنهاد پرداخت ۱۰۰ میلیون به جای بستن کامل پرونده رو داده. چه راهکاری می‌فرمائید؟ اینم بگم برای طلاق مقصر نبودم و یک جورهایی زندگی و جوونیم رو نابود کرده. نمی‌تونم بگذرم.


– پاسخ: 0

+ پرسش: چند سال پیش دست‌نوشته‌ای رو در بنگاه املاک محلمون امضا کردم مبنی بر اینکه ارث و میراثم رو تمام و کمال دریافت کردم و دیگر سهمی ندارم. صاحب بنگاه و اعضای خانوادم هم امضاش کردن. حال همسر سابقم مهریه‌ش رو گذاشته اجرا، اون دست‌نوشته برای قاضی معتبره یا من رو وارث تشخیص میده و مهریه همسرم رو از مصادره ارث پرداخت می‌کنه؟


– پاسخ:  مهریه از سهم الارث قابل توقیف است، در صورتیکه از این اموال جهت مهریه توقیف گردد سایر ورثه با استناد به این برگه می‌توانند به عنوان معترض ثالث وارد دعوی شده و با اثبات پرداخت سهم الارث به شما اجراییه را متوقف نمایند.

+ پرسش: خواستم بپرسم همسرم دوم بنده به مدت ده ماه خانه را ترک کرده و پرونده در شعبه بابل در حال بررسی هست و تمام کارها را انجام دادم ولی متاسفانه عدم تمکین را دادگاه رد کرده. بابت مهریه خانم که چهارده سکه بهار آزادی هست، آیا با نداشتم اموال، دادگاه رای به زندان می‌دهد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: بنده بابت مطالبه خسارت، همسرم را محکوم به پرداخت ۷درصد دیه و سایر هزینه‌های دادرسی نمودم، در ضمن بنده در حال پرداخت سکه بابت مهریه در حق ایشان نیز هستم. الان همسرم رفته لایحه داده که اون ۷درصد دیه که محکوم قطعی شده از کل سکه‌های مهریه‌اش کسر گردد، البته بنده هم یک روز بعد از لایحه ایشان تقاضای تهاتر با اولین سکه داده‌ام، در ضمن اجرای احکام ایراد گرفت که هنوز اجرائیه مربوط به۷ درصد دیه را ثبت نکرده‌ام و قرار بر این شد که اول ماه آینده این کار را انجام دهم. من چکار کنم که این مقدار دیه با سکه بعدی که به زودی باید بپردازم تهاتر شود؟ آیا امکان دارد که قاضی حرف همسرم را قبول کند چون زودتر لایحه داده است؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من معلم هستم و خانمم مهریه خودش را در اداره ثبت به اجرا گذاشته. دارایی ندارم و یک ماشین به نام دخترم دارم. آیا می‌تواند آن را توقیف کند؟


– پاسخ: 0

11 دیدگاه

 1. سلام. زوج هستم همسرم مهریه ۱۱۴ سکه خود از طریق دادگاه به اجرا گذاشته است و با تامین خواسته ماشینی که به نام من بود را توقیف کرده. در اصل ماشین مال پدرم اما به اسم من بود. پدرم به زور ماشین را ازمن گرفت و به اوراقی‌ها فروخت. الان چی میشه؟ دادگاه ماشین را در اجرای حکم از من خواهد خواست؟ این ماشین که به اسم من بود در تعیین پیش قسط مهریه تاثیر خواهد داشت؟ آیا دادگاه مجبور خواهد کرد قیمت ماشین پرداخت بشه؟

  1. باسلام
   در محاسبه میزان دارایی شما تمام اموال ثبتی از جمله این خودرو تاثیر گذار خواهند بود. چنانچه پدر ادعایی نسبت به مالکیت دارند و اسناد مثبته‌ای مانند قولنامه خرید و فروش یا هر دلیل و مدرک دیگری دارند میتوانند تحت عنوان دادخواست اعتراض ثالث اجرایی درخواست توقف عملیات اجرایی و اثبات مالکیت مطرح نمایند.

 2. چندین سال قبل همسرم تموم مال و اموال بنده رو بالا کشید و با مهریه با دوز و کلک تونست طلاق بگیره الانم دارن ۱۷ماه یه سکه میگیرن حالا پدرم یک هفته هست فوت شدن آیا با توجه به اینکه من هیچ مال و اموالی ندارم و به ارثیه پدری جهت ادامه زندگیم نیاز دارم ایشون میتونن تقاضای توقیف منزل پدری بنده رو جهت گرفتن مهریه کنن؟ ضمن اینکه ارثیه سهم بنده چیزی حدود 6۰۰میلیونه و زیاد نیست.

  1. باسلام
   امکان توقیف سهم الارث شما وجود دارد اما می توانید به مستثنیات دین بودن منزل اشاره کنید.

 3. مرد هستم، 9 سال پیش همسرم مطالبه مهریه کرد و طلاق گرفتیم و قاضی اون موقع گفت ماهی ۱ سکه باید بپردازی و حکم داد ، بعد دیگه از همسرم خبری نشد و الان بعد از 9 سال اومده میگه اون 9 سال را یکجا بده. می‌خوام بدونم حکم قاضی چیه الان؟ باید چه کنم؟ مطالبه مهریه و اقساط معوقه توسط زوجه به صورت یک‌جا میشه؟

  1. سلام
   شما باید در طی این سال ها و هرماه طبق حکم 1 سکه به اجرای احکام تحویل می دادید و عدم دسترسی به زوجه عذر محسوب نمی شود. اکنون باید اقساط معوقه را یکجا بپردازید و در صورت عدم تمکن مالی می توانید دادخواست اعسار مطرح کنید. البته ابتدا باید ببینید حکم قاضی به چه صورت هست و در صورتی که حکم به پرداخت بصورت یکجا داده شد شما در مهلت 30 روزه درخواست اعسار دهید.

 4. سلام، من سال ۸۸ ازدواج موقت ۷۰ساله داشتم و بعد از ۴ سال همسرم فوت کرد. با داشتن پسر ۳ساله پدرشوهرم بدون اطلاع من ماشین تاکسی که برای همسرم بود رو فروخت. تا الان من اطلاع نداشتم و گفتن که گذاشتن برای پسرم. وقتی فهمیدم و درخواست مهریه کردم گفتن فروختن برای پسرم زمین شریکی خریدن با مادربزرگش. بعد از چند وقت گفتن پول ماشین خرج دفن و کفن و بدهکاری شد. من چطور می‌توانم مهریه و اجرت‌المثل خودم رو مطالبه کنم؟ فتوکپی دفترچه صیغه‌نامه دارم چون مدارک‌هام رو از خونه‌م دزدیدن.

  1. سلام
   چنانچه عقد موقت را اثبات کنید مهریه مورد توافق از ماترک متوفی قابل مطالبه است.

 5. سلام آیا بعد از بخشش مهریه امکان اضافه کردن مهریه یا رجوع به آن وجود دارد؟

 6. سلام، زوج از پارسال که فقط پیش قسط مهریه که یک سکه بود و پرداخت کرد، رای قاضی این بود که ماهانه قسط مهریه رو پرداخت کنه که حتی یکی از اقساط رو هم پرداخت نکرده. من فقط شماره اجرای احکام رو دارم شماره پرونده و ابلاغیه رو ندارم، چطوری باید نوبت اجرای احکام بگیرم؟

 7. سلام، ۷ سال است که جدا شدم. ایشان متعهد شدن که مهریه را یک‌جا پرداخت کنند و طی امضای یک قبض قضایی خود را ملزم به پرداخت کردند که متاسفانه ۴ سال متواری شدن و یک‌بار هم که تقسیط خواست انجام بده قاضی مربوطه رد کردند و دلیلش هم تعهد ایشان در پرداخت یک‌جا بود. حالا اگر خودم راضی باشم که ماهی یا دوماهی یک سکه بده و بعدها که بهش ارث میرسه یا مالی به نامش بخوره می‌تونم یک‌جا مهرم را دریافت کنم یا دیگر امکان نداره بعد از قسط‌بندی این کار را انجام داد؟ ممنون از پاسخگویی شما. در ضمن زوج هم شغل خوبی دارن هم داشته‌های قابلی، فقط زرنگ بازی درآورده همه چیز رو یا به نام همسر فعلیشون کردن یا قولنامه‌ای هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا