وکیل مشهد

وکیل مهریه در مشهد ⚡️ بهترین وکیل برای مهریه

مهریه برای زوجه به عنوان پشتوانه مالی بعد از طلاق می‌تواند کمک بسزایی داشته باشد. در این مطلب، بهترین وکیل مهریه در مشهد در گروه وکلای احسان حسینی اقدام به پاسخ به سوالات مرتبط با مهریه نموده است. در صورت اینکه سوالی دارید می‌توانید در انتهای متن از وکلای خانواده بپرسید.

+ انواع مهریه

انواع مهریه از نظر تعیین و عدم تعیین مهر در عقد ازدواج و همچنین انواع مهریه از نظر توانایی پرداخت مهریه توسط زوج می توان بررسی نمود.

الف) تعیین و عدم تعیین مهریه در ازدواج

تعیین مهریه فقط شامل مهرالمسمی است و عدم تعیین مهریه در عقد ازدواج شامل دو انواع مهریه، مهرالمثل و مهرالمتعه می باشد.

1) مهرالمسمی

مهرالمُسَمی به مهریه‌ای گفته می‌شود که در عقد ازدواج تعیین شده باشد. این مهریه باید مال معینی (مانند زمین، خانه، باغ، سکه و…) باشد که با توافق زوجین در عقد مشخص می‌شود.

نکته: در قانون جدید مهریه، فقط ضمانت اجرای مهریه تا ۱۱۰ سکه بصورت مدنی و کیفری است. به این معنی که تا ۱۱۰ سکه زن می‌تواند مرد را زندانی کند اما در بیشتر از ۱۱۰ سکه فقط می‌تواند از طریق مدنی و با اثبات تمکن مالی زوج حق خود را دریافت کند.

2) مهرالمثل

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که در نکاح دائم و نه موقت، مهریه ذکر نمی‌شود و بعد از عقد مهریه را معین می‌کنند در این صورت در ازدواج مشکلی پیش نمی‌آید و صحیح است و زوجین می‌توانند بعد از عقد مهریه را مشخص کنند.

در موارد زیر زن مستحق مهرالمثل است:

 1. هرگاه در عقد مهریه مشخص نشده باشد و قبل از تعیین آن نزدیکی واقع شود.
 2. هرگاه در عقد عدم مهریه شرط شده باشد و قبل از تعیین آن نزدیکی واقع شود.
 3. هرگاه مهرالمسمی تعیین شده باطل باشد (مثلا مال تعیین شده مجهول باشد).

نکته: طبق ماده 1091 قانون مدنی، برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین‌ معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.

3) مهرالمتعه

هرگاه مهریه در عقد ازدواج ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهریه، زن خود را طلاق دهد زن مستحق مهرالمُتعه است و اگر بعد از ‌آن طلاق دهد مستحق مهرالمثل خواهد بود. و طبق ماده 1094 قانون مدنی، برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود.

ب) انواع مهریه از نظر توانایی پرداخت

از نظر مالی پرداخت کننده مهریه (زوج) می توان مهریه را به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم نمود.

1) مهریه عندالمطالبه:

این نوع از مهریه به این معناست که زن می‌تواند هرگاه بخواهد می‌تواند مهریه خود را از مرد بخواهد و زوج هم باید آن را پرداخت کند.

حتی در صورتی که مرد قدرت پرداخت آن را نداشته باشد یا باید به زندان برود یا تقاضای اعسار از پرداخت مهریه کند و مهریه را تقسیط کند.

2) مهریه عندالاستطاعه:

این مهریه به این معناست که زن می‌تواند هر زمانی خواست از زوج مطالبه مهریه کند اما در صورتی پرداخت خواهد شد که مرد نیز توانایی پرداخت آن را داشته باشد ولی در صورت‌عدم پرداخت محکوم به زندان یا تقسیط آن نمی‌شود یعنی بطور کلی حق حبس، ممنوع الخروجی و … زوج، در مهریه عندالاستطاعه برای زوجه وجود ندارد.


+ پرداخت مهریه چگونه است؟

میزان آن با توجه به درآمد و وضعیت مالی زوج تعیین می‌گردد. و در صورتی که زوج توان مالی برای پرداخت کل مهریه را بصورت یکجا نداشته باشد باید درخواست اعسار از پرداخت مهریه نماید. و دادگاه با توجه به توان مالی که البته به نظر قاضی بستگی دارد و با توجه به شهادت شهود و استعلام‌های سه‌گانه اولیه (پلیس راهور برای مالکیت خوردو، ثبت اسناد و املاک برای مالکیت ملک و استعلام موجودی حسابهای بانکی) و میزان درآمد شما رای مقتضی صادر خواهد نمود.

 

+ کاهش تعداد سکه پیش قسط مهریه امکان‌پذیر است؟

در مواردی رای دادگاه بدوی، پرداخت مهریه را مثلا ۷ عدد پیش و هر ۷ ماه یک عدد می‌کند. در صورت نداشتن اموال و تراکنش مالی بالای زوج در یک سال قبل از مطالبه مهریه، کاهش آن امکان‌پذیر است.

 

+ هزینه نیم عشر در پرونده مهریه به عهده چه کسی است؟

پرداخت خسارات دادرسی اعم از هزینه تمبر دادرسی و نیم عشر و… با محکوم علیه (زوج) می‌باشد و پرداخت حق اجراء پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه بر عهده محکوم‌علیه است ولی در صورتی که طرفین سازش کنند یا بین‌خود ترتیبی برای اجرای حکم بدهند نصف حق اجراء دریافت خواهد شد. و در صورتی که محکوم‌به بیست هزار ریال یا کمتر باشد حق اجراء تعلق نخواهد گرفت.

 

+ پرونده تامین خواسته مهریه، به چه دلیل مختومه می‌شود؟

پرونده یا به علت اجرا شدن و پرداخت مهریه مختومه شده است و یا به لحاظ‌ عدم پیگیری مختومه گردیده است.

 

+ مهریه دختر باکره در دوران عقد یا نامزدی چقدر است؟

در دوران نامزدی یعنی پیش از خوانده شدن خطبه عقد نکاح، مهریه‌ای به زن تعلق نمی‌گیرد. و در صورتی که عقد نکاح صورت گرفته باشد و در صورت باکره بودن زن مستحق نصف مهریه است.

مهریه دختر باکره در دوران عقد
ماده 1101 قانون مدنی

+ برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم و از زمان اجرا گذاشتن، چقدر زمان می‌برد؟

زوجه ابتدا باید به دفترخانه ازدواجی که ازدواج را ثبت نموده مراجعه نموده و درخواست صدور اجراییه کند. بعد از ارسال اجراییه زوج ۱۰روز فرصت پرداخت دارد. چنانچه اقدامی صورت نگیرد، پرونده به اجراییات ثبت ارجاع خواهد شد.

با مراجعه به اجرای اسناد و تشکیل پرونده اجرایی در اداره ثبت، تقاضای توقیف اموال و حساب‌های بانکی زوج را باید زوجه بدهد و چنانچه مالی توقیف شد مراحل مزایده طی خواهد شد در غیر اینصورت و دریافت پاسخ استعلامات منفی، پرونده را مختومه و از از طریق دفاتر خدمات قضایی نسبت به ثبت دادخواست مطالبه مهریه اقدام نمایید. و بقیه مراحل باید از طریق دادگاه رسیدگی شود. و همچنین باید توجه داشت روال رسیدگی در دادگاه طولانی است و زمان آن قابل پیش بینی نیست.

 

+ آیا زمانی که اعسار از پرداخت مهریه قبول شده، می‌توان وام گرفت که توقیف نشود؟

این مورد امکان ندارد و وام نیز توقیف می‌شود و اعسار زوج دچار مشکل خواهد شد.

 

+ پرداخت مهریه با کسر از حقوق، شامل کل حقوق است یا یک چهارم حقوق ثابت؟

کسر از حقوق، از کل حقوق و مزایای دریافتی ماهیانه کسر می‌شود. که شامل اضافه کار، مزایا، عیدی و پس از کسورات قانونی خواهد بود.

 

+ بعد از توقیف فیزیکی خودرو بابت مهریه، چکار باید کرد؟

از طریق اجرای ثبت، درخواست کارشناسی و ارزیابی خودرو جهت مزایده را باید مطرح کرد.

 

+ در صورت کسر مهریه از یک چهارم حقوق، اگر از شغل انصراف داده شود، تکلیف پرداخت مهریه چیست؟

دیگر امکان کسر حقوق وجود نخواهد داشت و زوجه امکان پیگیری خواهد داشت.

[ مرتبط: طلاق از طرف زن ]

 

» وکیل مهریه در مشهد

وکیلی که می‌تواند بهترین وکیل مهریه در مشهد باشد، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

1. پیگیری منظم و مداوم پرونده: وکیل باید توانایی پیگیری منظم و مداوم پرونده مهریه را داشته باشد. این شامل مراجعه به دفاتر قضایی، اداره ثبت و سایر مراجع ذینفع می‌شود. این ویژگی مهم است تا حقوق موکل در بهترین شکل ممکن حفظ شود.

2. شجاعت و درایت: وکیل باید دارای شجاعت و درایت لازم برای دفاع از موکل خود باشد. این ویژگی‌ها به وکیل کمک می‌کنند تا در مواجهه با مشکلات و چالش‌های حقوقی، بهترین تصمیمات را بگیرد و حقوق موکل را به درستی به دست آورد.

3. تسلط به قوانین مربوط به مهریه، ازدواج و طلاق: وکیل خانم باید دارای تسلط کامل به تمامی قوانین موجود در خصوص مهریه، ازدواج و طلاق باشد. این شامل آشنایی با مواد قانونی مربوط به این حوزه‌ها و تغییرات قوانین جدید است.

4. توانایی ایجاد صلح و تنش‌زدایی: وکیل باید توانایی ایجاد صلح و حل و فصل بین اعضای خانواده را داشته باشد. این ویژگی در مواردی که امکان حل و فصل صلح‌آمیز وجود دارد، بسیار مهم است.

5. تسلط بر پروسه‌های قضایی: وکیل باید دارای تسلط لازم بر پروسه‌های قضایی مربوط به مهریه باشد. این شامل آشنایی با صدور اجرائیه، مزایده و مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت یا دستگاه قضایی می‌شود.

6. سوابق موفق در پرونده‌های مربوط به مهریه: وکیل مشهد باید دارای سوابق موفق در پرونده‌های مربوط به مهریه باشد. این نشان می‌دهد که وکیل تجربه و مهارت لازم برای مواجهه با چالش‌های مهریه را دارد و قادر است بهترین نتیجه را برای موکل خود ایجاد کند.

 

[وکیل مرتبط: وکیل طلاق / وکیل خانواده ]

» پرسش و پاسخ حقوقی با موضوع مهریه

+ پرسش: 

پرونده تامین خواسته مهریه خانم به دلیل‌ عدم پیگیری خورده است. مختومه شدن پرونده به دلیل اجرای حکم یعنی چی؟


– پاسخ:

پرونده یا به علت اجرا شدن و پرداخت مهریه مختومه شده است و یا به لحاظ عدم پیگیری مختومه گردیده است.

+ پرسش: 

پرونده مهریه ما ۵ سال طول کشیده و پرونده تقسیط شده و در اجرای احکام می‌باشد که الان با همسرم بصورت توافقی قصد جدا شدن داریم فقط میخواستم بدونم هزینه نیم عشر و دادرسی چی می‌شود، آیا به عهده بنده (زوج) می‌باشد یا خانم (زوجه)؟ و به روز محاسبه می‌شود یا همان مبلغ ۵ سال پیش گرفته می‌شود؟


– پاسخ:

طبق ‌ماده 160 قانون اجرای احکام مدنی، پرداخت حق اجراء پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه بر عهده محکوم‌علیه است ولی در صورتی که طرفین سازش کنند یا بین‌خود ترتیبی برای اجرای حکم بدهند نصف حق اجراء دریافت خواهد شد. و در صورتی که محکوم‌به بیست هزار ریال یا کمتر باشد حق اجراء تعلق نخواهد گرفت.

+ پرسش: 

رای دادگاه بدوی مهریه من ۵ عدد پیش و هر ۸ ماه یک عدد اومده. سه روز پیش حضوری پس از تعیین شعبه شدن دادگاه تجدیدنظر رفتم اونجا و حرفامو زدم (بدهی بنده 250 سکه است و دوران نامزدی هستم و همسرم حق حبس داره) من هیچ مال و اموالی ندارم. با توجه به قیمت بالای سکه، آیا امکانش هست رای من به یک یا دو تا پیش قسط تغییر کنه یا خیر؟ و اینکه می‌تونم بعد از اومدن رای قطعی یه وثیقه بزارم که جلوی حکم جلبم گرفته بشه تا تعدیل بزنم؟


– پاسخ:

در صورت تشخیص دادگاه تجدیدنظر امکان تعدیل مهریه وجود دارد. و بعد رای دادگاه تجدید نظر رای توسط اجرای احکام اجرا می شود.

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام. زوج هستم همسرم مهریه ۱۱۴ سکه خود از طریق دادگاه به اجرا گذاشته است و با تامین خواسته ماشینی که به نام من بود را توقیف کرده. در اصل ماشین مال پدرم اما به اسم من بود. پدرم به زور ماشین را ازمن گرفت و به اوراقی‌ها فروخت. الان چی میشه؟ دادگاه ماشین را در اجرای حکم از من خواهد خواست؟ این ماشین که به اسم من بود در تعیین پیش قسط مهریه تاثیر خواهد داشت؟ آیا دادگاه مجبور خواهد کرد قیمت ماشین پرداخت بشه؟

  1. باسلام
   در محاسبه میزان دارایی شما تمام اموال ثبتی از جمله این خودرو تاثیر گذار خواهند بود. چنانچه پدر ادعایی نسبت به مالکیت دارند و اسناد مثبته‌ای مانند قولنامه خرید و فروش یا هر دلیل و مدرک دیگری دارند میتوانند تحت عنوان دادخواست اعتراض ثالث اجرایی درخواست توقف عملیات اجرایی و اثبات مالکیت مطرح نمایند.

 2. چندین سال قبل همسرم تموم مال و اموال بنده رو بالا کشید و با مهریه با دوز و کلک تونست طلاق بگیره الانم دارن ۱۷ماه یه سکه میگیرن حالا پدرم یک هفته هست فوت شدن آیا با توجه به اینکه من هیچ مال و اموالی ندارم و به ارثیه پدری جهت ادامه زندگیم نیاز دارم ایشون میتونن تقاضای توقیف منزل پدری بنده رو جهت گرفتن مهریه کنن؟ ضمن اینکه ارثیه سهم بنده چیزی حدود 6۰۰میلیونه و زیاد نیست.

  1. باسلام
   امکان توقیف سهم الارث شما وجود دارد اما می توانید به مستثنیات دین بودن منزل اشاره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا