کیفری

رابطه با زن شوهردار ⚡️ حکم و مجازات آن

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد (یعنی صیغه ازدواج بین آنها خوانده نشده باشد)، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (هم بستر شدن) ‌شوند، به شلاق تا 99ضربه محکوم خواهند شد.

+ تعریف رابطه نامشروع

عملی دو طرفه، یعنی توافق دو نفر (زن و مرد) که بین آن ها صیغه زوجیت خوانده نشده است بر انجام روابط جنسی ناقص غیر از زنا و امثال آن است. پس صرف مکالمه تلفنی، قدم زن در پارک یا خیابان و … رابطه نامشروع نیست.


+ تعریف زنا

زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده باشد اتفاق می‌افتد.

نکته: جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می‌شود.

نکته: هرگاه طرفین یا یکی از آنها نابالغ باشد، زنا محقق است لکن نابالغ مجازات نمی‌شود.

الف) زنای محصن

زمانی که مرد متاهل با شرایط احصان اقدام به زنا (نزدیکی با زنی که علقه زوجیت بین آن‌ها نیست) می‌کند به آن زنا محصن می‌گویند.

تعریف احصان مرد: احصان مرد عبارت است از آنکه دارای همسر دایمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قُبُل با وی در حال بلوغ جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از طریق قُبُل را با وی داشته باشد.

ب) زنای محصنه

زمانی که زن متاهل با شرایط احصان اقدام به زنا (نزدیکی با مردی که علقه زوجیت بین آن‌ها نیست) می‌کند به آن زنا محصنه می‌گویند.

تعریف احصان زن: احصان زن عبارت است از آنکه دارای همسر دایمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده، با او از طریق قُبُل جماع کرده باشد و امکان جماع از طریق قُبُل را با شوهر داشته باشد.

ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی
ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی

+ حکم خیانت زن شوهردار

حکم خیانت زن شوهردار می تواند شامل سه بخش زیر باشد:

1) حکم قضایی رابطه پسر مجرد با زن شوهردار

در رابطه رابطه پسر مجرد با زن شوهردار، در صورت انجام زنا حکم قضایی پسر مجرد ۱۰۰ضربه شلاق است و زن به دلیل شوهردار بودن، رجم (سنگسار) است. در صورت‌ عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه، اعدام اجرا می‌شود. البته در صورتی مرتکب اعدام می‌شود که جرم با بینه (شهادت شهود) ثابت شده باشد و در صورتی که با دلیلی غیر از بینه مثل اقرار یا علم قاضی، زنا ثابت شده باشد، مرتکب (زن و مرد) به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

نکته: حد زنا در مواردی که مرتکب غیر محصن (مرد مجرد) باشد، صد ضربه شلاق است.

 

2) حکم رابطه مرد متاهل با زن متاهل

در صورتی یک طرف رابطه مرد متاهل و طرف دیگر زن شوهردار باشد حد زنا برای مرد و زن، رجم است. که در این حالت به مرد متاهل (زانی) و به زن متاهل (زانیه) گفته می‌شود. و در صورت‌ عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه، اعدام اجرا می‌شود. البته در صورتی مرتکب اعدام می‌شود که جرم با بینه (شهادت شهود) ثابت شده باشد و در صورتی که با دلیلی غیر از بینه مثل اقرار یا علم قاضی، زنا ثابت شده باشد، مرتکب (در این جا زانی و زانیه) به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

3) حکم قضایی رابطه با زن شوهردار بدون دخول

رابطه نامشروع با زن شوهر بدون دخول که روابط جنسی ناقص است و می‌تواند شامل بوسیدن، بغل کردن و… باشد که به آن روابط نامشروع کمتر از زنا یا رابطه نامشروع مادون زنا نیز گفته می‌شود. در این حالت فرقی بین مرد و زن مجرد یا مرد متاهل و زن شوهردار نمی‌کند و هر دو به شلاق تا ۹۹ضربه محکوم خواهند شد.

 

مجازات زنا در قرآن

آیه 2 سوره نور:

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْكُمْ بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ.

باید هر یک از زنان و مردان زنا کار را به صد تازیانه مجازات و تنبیه کنید و هرگز درباره آنان در دین خدا رأفت و ترحم روا مدارید اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید، و باید عذاب آن بدکاران را جمعی از مؤمنان مشاهده کنند.

برخى از مفاسد اجتماعى زنا، در يكى از سخنان حضرت رضا (عليه السلام) چنين عنوان شده است:

1- ارتكاب قتل به واسطه‌ى سقط جنين.

2- بر هم خوردن نظام خانوادگى و خويشاوندى.

3- ترک تربيت فرزندان.

4- از بين رفتن موازين ارث.

 

[وکیل مرتبط: وکیل کیفری ]

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. سلام
   در صورتی که فقط رابطه نامشروع باشد و نزدیکی اتفاق نیافتاده باشد به شلاق تا 99ضربه محکوم خواهند شد.

 1. سلام اگه یک مرد مجرد با یه زن شوهر دار باهم در ارتباط باشن درحد لاس زدن بوسیدن * خوردن باشه
  بد خانواده دختره بفهمن پسره رو بزنن چی میشه اخرش

  1. سلام
   در صورت اثبات احتمال محکوم شدن به شلاق تا ۹۹ضربه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا