حقوقی

ابطال وکالت بلاعزل

وکالت برای انجام دادن اعمال حقوقی است نه امر مادی، مانند کشیدن نقاشی یا حمل و نقل و مانند این‌ها. مواردی که عقد به نام وکیل و به حساب موکل بسته می‌شود (مانند حق العمل کاری در حقوق تجارت) رابطه دو طرف در حکم وکالت است.

به طور معمول، عمل حقوقی را که وکیل انجام می‌دهد به نام موکل است، یعنی در قرارداد از او نام می‌برد تا طرف دیگر بداند با چه کسی پیمان می‌بندد. ولی، گاه نیز نام موکل در این رابطه پنهان می‌ماند: قرارداد به حساب موکل و به نام وکیل منعقد می‌شود و او خود عهده دار اجرای تعهد‌های ناشی از عقد می‌گردد (ماده ۱۹۶ قانون مدنی).

در حقوق تجارت نیز، با این که حق العمل کار به اسم خود و به حساب آمر معامله می‌کند، قانونگذار آن را در حکم وکالت می‌داند و، جز در موارد استثنایی، رابطه حق العمل کار و آمر را تابع مقررات وکالت در قانون مدنی می‌داند. در اینگونه قرارداد ها، که شخص تنها به حساب دیگری و به نام خود معامله می‌کند، باید در حکم وکالت شمرد.

 

تعریف وکالت

ماده 656 قانون مدنی:

وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید.

 

انقضای وکالت

ماده 668 قانون مدنی:

وکالت به طریق ذیل مُرتَفَع می‌شود:

۱) به عزل موکل.

۲) به استعفای وکیل.

۳) به موت یا به جنون وکیل یا موکل.

 

اختیار عزل وکیل

ماده 679 قانون مدنی:

موکل می‌تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند، مگر اینکه وکالت وکیل با عدم عزل در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد.

 

ابطال وکالت بلاعزل

مواردی که شامل باطل شدن وکالت می شود:

  1. حجر وکیل یا موکل
  2. فوت وکیل یا موکل
  3. استعفای وکیل
  4. اقاله عقد وکالت بلاعزل
  5. پایان مدت قرارداد در صورت زماندار بودن وکالت
  6. از بین رفتن موضوع قرارداد یا انجام شدن آن

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: برای فسخ وکالتتامه الکترونیک، وکیل پرونده میگه فقط به صورت کلامی کافیه، آیا این حرفشون درسته یا باید ما کار خاصی برای فسخ انجام بدیم؟ بعدا نمی‌تونن بر اساس وکالت نامه الکترونیکی ادعایی داشته باشن؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: ملکی را به صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک از بانک خریداری و قبل از تسویه با بانک با وکالتنامه فروش بلاعزل واگذار کردم ولی اقساط را خریدار پرداخت نکرد و بعد از اینکه خودم با بانک تسویه کردم همان مبالغ را به حسابم واریز کرد. در وکالتنامه و در تبصره قید شده است در صورت عدم پرداخت اقساط در موعد مقرر وکالتنامه باطل می شود. آیا دادگاه وکالتنامه را باطل می‌کند؟دادخواست را بنا بر چه اصولی باید نوشت؟ آیا فروش مال بدون موافقت راهن ممنوع بوده و باطل است و یا اینکه چون وام تسویه شده اشکال ندارد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من یک واحد آپارتمان به صورت قراردادی از شرکت مسکن فرهنگیان خریداری کردم. در دفترخانه وکالت فروش اموال غیرمنقول بلاعزل رو فروشنده به من داده ولی تاریخ وکالتنامه را در قولنامه بنگاهی ننوشته که در آن تاریخ رفتیم و به من وکالت بلاعزل داده. البته مبالغ و شماره چک‌ها رو نوشته و تاریخ تنظیم سند که در قولنامه نوشته با تاریخ که شرکت قرارداد رو به من داده و تاریخ وکالتنامه هم فرق می‌کنه. البته شرکت قرارداد واحد رو به نام من تغییر نام داده و وکالتنامه و مبایعه‌نامه همه نزد شرکت نگهداری می‌شود. وکالتنامه در سامانه سند من هست و واحد رو هم تحویل گرفتم. عدم درج تاریخ وکالتنامه و تاریخ قرارداد در قولنامه مشکلی ایجاد نمی‌کند؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا