حقوقی

اعسار مهریه

معسر کیست؟

ماده 504 قانون آیین دادرسی مدنی:

معسر از هزینه دادرسی کسی است که به واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود به طور موقت قادر به تادیه آن نیست.

 

اعسار مهریه

ماده 277 قانون مدنی:

متعهد نمی‌تواند متعهدله را مجبور به قبول قسمتی از موضوع تعهد نماید ولی حاکم می‌تواند نظر به وضعیت مدیون مهلت عادله یا قرار ‌اقساط دهد.

 

قانون جدید اعسار مهریه

ماده 22 قانون حمایت خانواده:

هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: در پرونده‌ای پس از صدور حکم زوج در آخرین روز تجدیدنظرخواهی کردن و اخطار رفع نقص هزینه دادرسی بهشون ابلاغ شد ولی دادخواست اعسار دادن و روز قبل از جلسه دادخواست اعسار رو مسترد و هزینه دادرسی رو پرداخت کردن. این مراحل تقریبا دو ماه طول کشیده. الان برای بنده ابلاغیه تبادل لوایح اومده. آیا قبول تجدیدنظرخواهی با عنایت به اتمام مهلت و اعسار و استرداد آن درست بوده؟  اگر در پرونده‌ای در مرحله بدوی به اعسار از هزینه دادرسی زوجه رسیدگی و حکم اعسار صادر بشه، آیا در مرحله تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی با همون اعسار میشه هزینه دادرسی رو پرداخت نکرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: محکوم یک‌بار اعسار زد که تقسیط شد و هیچی پرداخت نکرد و مجددا تعدیل زد. در جلسه قاضی گفت انقدر اعسار نزنید و باهم مصالحه کنید و من هم مصالحه کردم در حد چیزی که خود محکوم می‌گفت و قاضی به جای حکم تعدیل گزارش اصلاحی زد و ابلاغ شد ولی هنوز اقدامی نکرده. باز میشه دوباره نسبت به رای اصلاحی اعسار یا تعدیل بزنه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من در سربازی، دچار اختلال شخصیتی شدید(بیماری دو قطبی) شدم. بعد ازدواج کردم و همسرم به خاطر بیماریم زندگی رو ترک کرده و مهریه‌ش رو اجرا گذاشته. آیا اگر مهریه پرداخت نکنم حبس میشم؟ من با مصرف روزانه داروهای فراوان زندگیم رو میگذرونم و رفتن به زندان باعث تشدید بیماریم میشه و بیکار هستم و هیچ مالی برای پرداخت مهریه ندارم. در طول زندگی مشترکمون هم اقوام مخارج زندگیمون رو می‌دادند. ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا ماده قانونی وجود داره که حبس برای من رو ممنوع یا با محدودیت مواجه کرده باشه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: دادنامه بدوی صدور گواهی عدم سازش از طرف زوج صادر شده با کلیه حق و حقوقات شمل ۳۱۴ سکه مهریه، نحله، جهیزیه و… و تا تجدیدنظر و فرجام‌خواهی قابل اعتراض است، ولی با اینکه هنوز دادنامه بدوی است همسرم در این مرحله اعسار مهریه داده است. مگر نباید هر زمان پرونده در فرجام‌خواهی قطعی شد آن موقع اعسار دهد؟ در این مرحله حق دادخواست اعسار از مهریه رو داره یا نه باید حتما پرونده طلاق از طرف زوج قطعی که شد و ۶ ماهی که وقت دارد تا در مورد حق و حقوقم که در دادنامه قطعی آمده اقدام کند، آن موقع دادخواست بدهد؟ اصلا حق اعسار داره؟ چون خودش دادخواست طلاق داده.


– پاسخ: 0

+ پرسش: من محکوم به پرداخت ۲۵۰ سکه بابت مهریه به همسرم شدم. بیماری روحی دارم و بیکار هستم و هیچ مالی ندارم. دادخواست اعسار میخوام بدم. آیا بعد از دادخواست اعسار، دادگاه جلسه تشکیل میده؟ به جز شهود، آیا لازمه لیست اموال هم ارائه بدم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش:  من سه شنبه هفته آینده نوبت دادگاه برای اعسار مهریه دارم. با وجود اینکه من قبلا به هیچ کدام از دادگاه‌های مهریه نرفتم و دو سال از این موضوع می‌گذرد و حکم جلب ازم دارند، من در دادگاه چه جوابی بدم تا با اعسارم موافقت کنند؟هیچ چیز به نامم نیست، حقوق ثابت ندارم و بنا هستم.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. اعسار بنده پذیرفته شده و اقساط مهریه پرداخت می‌کنم. آیا زوجه می‌تونه من رو ممنوع‌الخروج کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا