کیفری

جرم عضوگیری در شرکت های هرمی

طبق بند ز ‌ماده 1 قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور اقدام به عضوگیری در شرکت های هرمی جرم محسوب می‌شود. ‌

ماده 1 قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور: ارتکاب هر یک از اعمال مذکور در بندهای ذیل جرم محسوب می‌شود و مرتکب به مجازاتهای مقرر در این قانون محکوم می‌شود:

بند ز ‌- تأسیس، قبول نمایندگی و عضوگیری در بنگاه، مؤسسه، شرکت یا گروه به‌منظور کسب درآمد ناشی از افزایش اعضاء به نحوی که اعضاء جدید جهت کسب منفعت، افراد دیگری را جذب نموده و توسعه زنجیره یا شبکه انسانی تداوم یابد.

مجازات جرم عضوگیری در شرکت های هرمی

مجازات جرم عضوگیری در شرکت های هرمی طبق ماده 2 قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، چنانچه به قصد ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران و یا به قصد مقابله با آن و یا با علم به‌ مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام مزبور چنانچه در حد فساد فی‌الارض باشد مرتکب به اعدام و در غیر این صورت به حبس از پنج سال تا بیست سال‌ محکوم می‌شود و در هر دو صورت دادگاه به عنوان جزای مالی به ضبط کلیه اموالی که از طریق خلاف قانون به دست آمده باشد حکم خواهد داد.‌ دادگاه می‌تواند علاوه بر جریمه مالی و حبس، مرتکب را به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم نماید.

در مواردی که اخلال موضوع جرم عضوگیری در شرکت های هرمی، عمده یا کلان یا فراوان نباشد، مرتکب حسب مورد علاوه بر رد مال به حبس از شش ماه تا سه سال و جزای نقدی معادل دو برابر اموالی که از طرق مذکور به دست آورده محکوم می‌شود.

در مواردی که عضوگیری از طرف شخص یا اشخاص حقوقی اعم از خصوصی یا دولتی یا نهادها و یا‌ تعاونی ها و غیر آنها انجام گیرد فرد یا افرادی که در انجام این اقدامات عالماً و عامداً مباشرت و یا شرکت و یا به گونه‌ای دخالت داشته‌اند بر حسب این که‌ اقدام آنها با قسمت اول یا دوم توضیحات بالا (از لحاظ عمده یا کلان یا فراوان) منطبق باشد به مجازات مقرر محکوم خواهند شد و در این موارد، مدیر یا مدیران و بازرس یا‌ بازرسان و به طور کلی مسئول یا مسئولین ذیربط که به گونه‌ای از انجام تمام یا قسمتی از اقدامات مزبور مطلع شوند مکلفند در زمینه جلوگیری از آن یا‌آگاه ساختن افراد یا مقاماتی که قادر به جلوگیری از این اقدامات هستند اقدام فوری و مؤثری انجام دهند.

+ پرسش: من داخل یک شرکت هرمی ثبت‌ نام کردم و یک نفر اومد گفت برای منم ثبت‌نام کن. صرفا اون دیگه زیرمجموعه من به حساب میاد، من همه چیز رو براش توضیح دادم که این شرکت‌ها ریسک خیلی بالایی دارن و ممکن است هر لحظه پولت بره، اون هم با این وجود قبول کرد. من حتی ازش وویس هم دارم که میگه من ریسکش رو قبول کردم. الان که شرکت جمع کرده رفته، میگه من پولم رو ازت می‌خوام و اگر ندی میرم شکایت می‌کنم. خواستم بدونم اگر شکایت کنه چیزی دستش رو می‌گیره؟


– پاسخ: طبق بند ز ‌ماده 1 قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، اقدام به عضوگیری توسط شما جرم محسوب می شود.

صلاحیت دادگاه

رسیدگی به کلیه جرائم مذکور در قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در صلاحیت دادسراها و دادگاههای انقلاب اسلامی است و دادسراها و دادگاههای مزبور در‌مورد جرائم موضوع ماده ۱ این قانون مکلفند فوراً و خارج از نوبت رسیدگی نمایند.

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا