کیفری

رابطه نامشروع چیست ⚡️ مجازات و حکم آن

تعریف رابطه نامشروع

رابطه نامشروع غیر از عمل منافی عفت است. که معمولا در مقابل رابطه مشروع استفاده می‌شود و متاثر از مبانی اعتقادی و اخلاق اسلامی است و ناظر به برقراری ارتباط غیر متعارف جنسی بین زن و مرد نامحرم برای ارضای غریزه جنسی غیر از مواقعه (نزدیکی) به هر طریق ممکن می‌باشد، مانند اینکه زن شوهرداری تلفنی با مرد نامحرمی ارتباط پیدا می‌کند و در محلی با او خلوت می‌کند، با او به سینما و مسافرت می‌رود، قسمت‌هایی از بدن یکدیگر را لمس می‌کنند، همدیگر را می‌بوسند و نظایر آن‌ها، مشروط به اینکه به حد مقاربت و مواقعه نرسیده باشد.

پس رابطه نامشروع، عملی دو طرفه، یعنی توافق دو نفر (زن و مرد) که بین آن ها صیغه زوجیت خوانده نشده است بر انجام روابط جنسی ناقص غیر از زنا و امثال آن است. پس صرف مکالمه تلفنی، قدم زن در پارک یا خیابان و … رابطه نامشروع نیست.

تعریف عمل منافی عفت

اعمال غیر از مواقعه (نزدیکی کردن)، از طرف کسانی که نسبت به هم اجنبی به شمار می آیند و از نگاه شرع و عرف قابل سرزنش و نکوهش می‌باشد و جرم یا گناه محسوب می‌گردد، عمل منافی عفت تلقی می‌شود. عمل منافی عفت عنوانی کلی است که بر جرائم زنا و لواط و مساحقه و… نیز صدق می کند.

[مطلب مرتبط: تشخیص آخرین رابطه زن ]

 

مجازات رابطه نامشروع

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی:

هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

 1. علقه زوجیت: صیغه ازدواج
 2. تقبیل: بوسیدن
 3. مضاجعه: هم بستر شدن

نکته: در خصوص روابط نامشروع، ارتباط فیزیکی بدنی شرط نیست.

نکته: جرم منافی عفت، رابطه غیر شرعی توأم با تماس بدنی (رابطه جنسی فیزیکی) است.

نکته: عبارت « از قبیل تقبیل و مضاجعه» مذکور در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ناظر به عمل منافی عفت می‌باشد.

نکته: رابطه نامشروع و عمل منافی عفت دو مفهوم جداگانه می‌باشند و مترادف نیستند.

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری:

به جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود.

تبصره – منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.

+ این که خانمی عکس مبتذل خویش را از طریق سامانه مخابراتی برای مردی ارسال کند، مشمول چه مجازاتی است؟

آن‌چه معیار در  تشخیص تطبیق عمل « ارسال تصویر مبتذل خود از طریق سامانه مخابراتی» با «روابط نامشروع» یاد شده در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی می‌باشد، محتوای تصویر است و در هر حال تشخیص و تطبیق عمل با قانون، حسب مورد با قاضی رسیدگی‌کننده است.

صرف ارسال تصاویر مستهجن به فردی، دلالت بر وجود رابطه نامشروع طرفین ندارد و مرتکب این رفتار طبق تبصره ۲ ماده ۷۴۲ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب ۱۳۷۵ (ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای) قابل مجازات است.

رابطه نامشروع چیست
ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای

+ مرجع رسیدگی به روابط نامشروع در فضای مجازی کجاست؟

مرجع رسیدگی دادسرا می‌باشد.

 

+ در صورت دستگیر کردن زن و مرد در یک چادر مسافرتی، رابطه نامشروع محسوب می‌شود؟

صرف دستگیری زن و مردی در داخل یک چادر دلیل بر ارتکاب رابطه نامشروع و اعمال منافی عفت از قبیل مضاجعه و تقبیل نیست.

 

+ آیا مواردی چون عکس، پیامک و فیلم می‌تواند برای اثبات رابطه نامشروع دلیل باشد؟

اصولا مواردی مانند فیلم و عکس و پیامک به تنهایی دلیل کافی برای اثبات رابطه ی نامشروع نیست و در این موارد علم قاضی بسیار مهم و موثر است. علم قاضی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوی در همه جرایم با رعایت سایر شرایط می‌تواند به عنوان یک دلیل مورد استناد قرار گیرد.

رابطه نامشروع
ماده ۲۱۱ قانون مجازات اسلامی

+ زمانی که در پرونده رابطه نامشروع، مرد متواری باشد و فقط متهم زن در دسترس باشد، چه حکمی صادر می‌شود؟

هرچند ارتکاب رابطه نامشروع یا زنا مستلزم وجود دو نفر زن و مرد که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، است لکن هر یک از این دو نفر از جهت ثبوت جرم و مجازات وضعیت خاص خود را دارند؛ بنابراین در فرض سوال که مرد متواری شده و هویت او معلوم نیست و دسترسی به او حاصل نشده است، چنانچه دلایل برای اثبات اتهام زن کافی باشد، دادگاه می‌تواند نسبت به صدور حکم مجازات او اقدام نماید.

 

+ آیا جرم رابطه نامشروع، قابل تعلیق و تبدیل به جزای نقدی می‌باشد یا نه؟

رابطه نامشروع به دلیل اینکه از مصادیق جرایم علیه عفت عمومی محسوب می‌گردد، قابل تعلیق نیست؛ ولی در صورت وجود یک یا چند جهت از جهات مخففه، بلامانع است.

 

» وکیل رابطه نامشروع در مشهد

بهترین وکیل رابطه نامشروع در مشهد (وکیل کیفری) در گروه مشاوره حقوقی احسان حسینی در ارائه خدمات خود به موکلین در پرونده‌های روابط نامشروع متخصص است. برخی از خدماتی که این گروه وکلای حقوقی می‌تواند به موکلین خود ارائه دهد، عبارتند از:

1. ارزیابی و موفقیت‌سنجی پرونده قبل از آغاز پروسه شکایت: وکیل می‌تواند به موکل خود کمک کند تا پیش از آغاز رسمی پرونده، درک کاملی از وضعیت حقوقی و شانس موفقیت خود در دعوای رابطه نامشروع خود داشته باشد.

2. مشاوره و طرح دعوای رابطه نامشروع: وکیل می‌تواند مشاوره حقوقی به موکل خود ارائه دهد و در تدوین استراتژی دفاعی برای پرونده رابطه نامشروع کمک کند.

3. دفاع موثر و تخصصی در پرونده با اتکا به شواهد و مفاد قانونی: وکیل خانم می‌تواند با مطالعه و بررسی دقیق شواهد و مدارک مربوط به پرونده، دفاع موثر و تخصصی را برای موکل خود ارائه دهد.

4. تنظیم و نگارش لایحه فنی تخصصی دفاعیه برای موکلین: وکیل می‌تواند لایحه دفاعیه کارآمد و حرفه‌ای را برای موکل خود تهیه و تنظیم کند.

5. تنظیم شکواییه توسط وکیل رابطه نامشروع: وکیل مشهد می‌تواند شکوایی رسمی را به نمایندگی از موکل خود تنظیم و ارسال کند.

6. تجدید نظرخواهی از آرای دادگاه‌ها: وکیل می‌تواند در صورت نیاز، درخواست تجدید نظر در مورد تصمیمات دادگاه را به نمایندگی از موکل خود ارسال کند.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: اگر در پرونده تجاوز به عنف برائت بگیرم، اما محکوم به رابطه نامشروع بشوم، آیا می‌توان حق‌الوکاله و سایر هزینه‌ها رو از شاکیه گرفت؟ موضوع شکایت شاکیه تجاوز به عنف به خاطر اخاذی و اجبار به ازدواج بوده است.


– پاسخ: 0

+ پرسش: ما در آپارتمانی زندگی می‌کنیم که طبقه زیرزمین رو به مادر و دختری دادن که رفت و آمدهای مرد خیلی زیادی داره و مجرد هستند و چند وقت پیش بچه‌ش به دنیا اومد که بهزیستی برد. صاحب‌خانه هم که جای دیگری زندگی می‌کنه و با ما همکاری نمی‌کنه که بیرونشون کنه. چکار کنیم؟ آبرو برامون نمونده. در رفت وآمدهای خودمون هم فکر می‌کنند ما هم با اون‌هاییم.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. سلام اگر یک دختر در یک روز مورد تجاوز سه نفر قرار بگیرد و فردای آن روز شکایت کند و دو روز در بیمارستان بستری باشد و طبق خواست دادگاه بعد دو ماه از تجاوز توسط پزشک قانونی از پسرها و دختره برای آزمایش ژنتیک آزمایش خون گرفته بشه
  این آزمایش چی را ثابت میکنه؟ آیا احتمال حامله بودن دختره وجود داره با این آزمایش

 2. سلام من به خانمم مشکوک شده ام،چون کارم جوریه ۲۰روز سر کارم توشهر دیگه و۱۰روز مرخصی دارم میام اصلا واسش مهم نیست،، بوده که دوماه یک بار رابطه جنسی نداشتم باهاش،،موقع هم بهش بگم تو نیاز جنسی نداری!حتما برطرف میشه نیازت،،میگه توتهمت میزنی شکایتت میکنم که تهمت زدی بهم،،چطور باید از لحاظ قانونی پیگربشم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   ابتدا باید بتوانید به طریقی ادعای خودتان را اثبات کنید و سپس مراحل بعدی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا