حقوقی

سرقفلی چیست؟

سرقفلی

‌ماده 6 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376:

هرگاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین‌ مستاجر می‌تواند در اثناء مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند، مگر آنکه در ضمن عقد اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.

تبصره 1- چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار نماید پس از پایان مدت اجاره مستاجر اخیر حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.

‌تبصره 2- در صورتی که موجر به طریق صحیح شرعی سرقفلی را به مستاجر منتقل نماید، هنگام تخلیه مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت‌ عادله روز را دارد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: آیا مستاجر ملک تجاری دارای حق سرقفلی چنانچه طی قرارداد عادی حق سرقفلی خود را به مستاجر دوم واگذار کند و مدت اجاره خودش با مالک ملک تجاری پایان پذیرد، می‌تواند نسبت به مستاجر دوم دادخواست تخلیه ملک بدهد؟ یا رابطه استیجاری او به تبع انتقال سرقفلی با ملک و مالک قطع شده است؟ حق واگذاری سرقفلی داشته است.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام مزایده سرقفلی بدون رضایت مالک امکان‌پذیر می‌باشد یا خیر؟ توضیح اینکه محکوم‌علیه غیر از سرقفلی مال و اموال دیگری برای پرداخت محکوم‌به را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا