حقوقی

مطالبه سفته

فَتِه طلب یا سفته

ماده 307 قانون تجارت:

فته‌طلب سندی است که به موجب آن امضاکننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین و یا به حواله‌کرد آن شخص کارسازی نماید.

 

شرایط سفته

ماده 308 قانون تجارت:

فته‌طلب علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد:

1) مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف.

2) گیرنده وجه.

3) تاریخ پرداخت.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: همسر بنده یک واحد در ساختمان اداری تجاری را اجاره کرده. ریموتی به ایشون تحویل نشده. واحد آرایشگاه زنانه است و حتی بعضا جمعه‌ها هم مشغول کار هستند. برای دریافت ریموت هم مدیر ساختمان درخواست سفته به مبلغ ۵ میلیون تومان کرده که هرکسی ریموت خواست باید سفته بدهد. آیا قانونی هست یا نه؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. سلام دادخواستی داده بودم در شورا که طرفم محکوم شد و مهلت واخواهی و تجدیدنظرخواهی داشت، واخواهی کرد و هنوز رای واخواهی صادر نشده ولی نظریه کارشناس به نفع خوانده است. آیا الان که مهلت ۴۰ روزه تموم شده بنده می‌تونم درخواست اجرائیه بدم؟

  2. سلام آیا با تکه تکه شدن سفته، سفته از درجه اعتبار ساقط می‌شود؟ شخصی حاضر به برگشت دادن سفته‌ها به مبلغ ۳ میلیارد تومان نیست ولی می‌گوید جلوی خودتان تکه تکه می‌کنم و آتش می‌زنم. آیا با توجه به اینکه دیگر اصل سفته وجود نخواهد داشت، باز امکان پیگیری سفته از طریق شماره سفته و یا روشی دیگر وجود خواهد داشت؟

  3. سلام، ۵ فقره سفته در وجه آقای الف صادر شده و پشت سفته هم آقای ب امضا کرده. حالا سفته‌ها گم شدن و احتمال میدیم خود شخص ب دزدیدشون و ماهم هیچ مدرکی نداریم. حالا چون در وجه شخص الف بوده و هیچ کادر خالی هم در سفته نبوده، شخص ب یا هر شخص دیگری به غیر از( الف) میتونه ازش سوءاستفاده کنه یا در هر صورت فقط شخص الف مجاز به شکایت یا انتقال هست؟

  4. سلام، بابت تخلیه ملک سفته گرفتم از مستاجر اول که به مستاجر دوم اجاره داده و چون ودیعه مستاجر دوم را پرداخت نکرده، ملک من هنوز تخلیه نشده و من صلح با مستاجر دوم داشتم که تا مدتی در همان جا بنشیند ولی با اتمام مدت صلح با مستاجر دوم هنوز تخلیه نکرده. سفته‌های مستاجر اول را می‌توانم به اجرا بگذارم؟ چه تاریخی روی سفته بنویسم؟ یا با توجه به صلح با مستاجر دوم نمی‌توانم بابت سفته اقدام کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا