حقوقی

نحوه مطالبه وجه یا مطالبه طلب یا مطالبه قرض

برای مطالبه وجه از طریق قانونی از شخصی که به شما بدهکار است دو راه وجود دارد. ابتدا اینکه بهتر است قبل از هر اقدامی نسبت به ارسال اظهارنامه به شخص مورد نظر کنید و طلب خود را درخواست کنید. و در روش دوم اگر اقدامی انجام نشد می‌توانید دادخواست مطالبه وجه تنظیم و از طریق دفاتر خدمات قضایی برای دادگاه ارسال نمایید.

ارسال اظهارنامه

ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی:

هر کس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

تبصره- اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه‌هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد خودداری نمایند.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: دوست من می‌خواست گوشی بخره، 8 میلیون کم داشت و از من قرض خواست. من هم باهاش رفتم به موبایل فروشی و همونجا مبلغ رو کارت به کارت کردم به صاحب مغازه ولی فعلا جعبه و انتقال مالکیت گوشی رو نداده، ولی دوست من دیگه جوابم رو نمیده. الان باید چکار کنم؟ این پول رو هم تا یک هفته دیگه باید به بانک پس بدم ولی اینطوری که معلومه نمی‌خواد پول رو پس بده.


– پاسخ:

 

+ پرسش: من از شخصی طلب دارم و حکم جلبش رو هم گرفتم. اخیرا مطلع شدم به عنوان پیمانکار برای یک شرکتی کار می‌کرده و یک سری از دستگاه‌هاش و مقداری طلب در اون پروژه داره. چطوری می‌تونم طلب رو به جای اون شخص از اون شرکت بگیرم؟ من فقط اسم شرکت رو می‌دونم و هیچ اطلاعات دیگری ندارم و فقط از کارگرش شنیدم از اون شرکت مقداری پول طلب داره که نمی‌دونم چقدره و یک دستگاه به ارزش تقریبی نصف طلب من هم در اون پروژه داره؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من با یک شخصی در واتساپ آشنا شدم. اون شخص یک سایت به من معرفی کرد، بعد رمز ارز می‌خریدم و انتقال می‌دادم به اون سایت. حالا اون شخص پولم را خورده و دیگه جواب نمیده. من فقط ازش شماره دارم در واتساپ. آیا میشه از این شخص شکایت کرد و پول را پس گرفت؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: اینجانب از شخصی طلب داشتم که ایشان فوت کرده‌اند. با وجود حکم معرفی اموال، ورثه از پرداخت دیون سرباز زده‌، اموال را انتقال داده‌اند و این اموال قولنامه‌ای می‌باشند. امکان جلب آنان و درخواست توقیف اموال آن‌ها امکان دارد؟ مدارکی که اثبات کند ترکه دریافت کرده‌اند مشهود است. پرونده اینجانب در اجرای احکام می‌باشد. برای گرفتن جلب در صورت امکان باید چه کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: می‌خوام از کسی که بهش پول قرض دادم و پس نمیده، شکایت کنم ولی از خودش فقط شماره موبایل و آدرس محل کار دارم و از مادرش که پول رو به حساب ایشون واریز کردم هیچ اطلاعاتی ندارم، چطور می‌تونم شکایت کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: بنده مبلغ 60 میلیون تومان به حساب مستاجر پدر خودم بابت عودت پول پیش خانه واریز کردم و فیش واریز را هم دارم و مبلغ 3۰ میلیون تومان هم بابت تعمیر خودرو شخصی ایشان هزینه کردم که همه فاکتورها موجود است. حالا ایشان اعلام کرده می‌خواستی بابت ماشین خرج نکنید من نگفتم خرج کن. برای این دو هزینه به چه شکل می‌توانم شکایت کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: خانه‌ای که مستاجر بودم را تخلیه کردم. به دلیل عدم بازپرداخت پول پیش، شکایت کردم و توقیف ملک و خودرو صاحب خانه را گرفتم. با وجود توقیف بودن ملک، ملک را از طریق مشاور املاک فروخته است. آیا این کار قانونی است؟ چه کار باید کرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش:  بنده جهت مطالبه وجه به استناد واریزی‌ها اقدام کردم و حکم عودت وجه به نفع بنده صادر شده. حالا می‌خوام جهت وصول دو برگ سفته عندالمطالبه در وجه خودم از همان فرد اقدام کنم ولی خوانده می‌خواد با زیرکی دو برگ سفته را به واریزی‌ها وصل و مرتبط کند. لطفا راهنمایی نمایید چکار کنم که نتونه از واریزی‌هایم کم کنه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: سال ۹۸ ملک گلخانه را طی وکالت بلاعزل کامل و با مبایعه‌نامه خریدم و اصل سند دستمه. در پشت سند قسمت محدودیت‌ها نوشته شده بود طی سند رهنی به مبلغ ۲۰۰ میلیون در رهن بانک کشاورزی است. حال بانک کشاورزی میگه ۳۰۰ میلیون از اون تسهیلات بدهکاره و غیر اون تسهیلات ۲ مورد دیگر هم تسهیلات داره و مجموعا بیش از ۱ میلیارد بدهی دارد! در حالی که پشت سند قید شده ۲۰۰ میلیون.

آیا برای انتقال بدهی یا فک رهن باید همون که پشت سند قید شده (۲۰۰میلیون) رو تسویه کرد یا هر۳ تسهیلات؟ آیا بدهی تسهیلاتی همان است که در قسمت محدودیت آمده یا ممکنه جای دیگه هم بدون ذکر در سندتک برگ رهن داشته باشد؟ اشکال از بانکه یا فروشنده تقلب و کلاهبرداری نموده؟ علی‌رغم وکالت بلاعزلی که دارم می‌تونم الزام فروشنده به فک رهن را بخواهم یا باید خودم تسویه کنم و بعد سند بزنم(در مبایعه‌نامه تسویه بدهی‌ها با فروشنده است اما مهلتی برای فک رهن ذکرنشده اما بابت تحویل ملک مهلت۳ماهه داشته که تحویل نداده)، یا از بانک بابت عدم همکاری شکایت کنم؟ بانک میگه اول تسویه بدهی. آیا باید توقیف کنم ملک رو به خاطر عدم تحویل دادنش یا با توجه به اینکه وکالت بلاعزل فروش و مبایعه‌نامه دارم لازم نیست و نمی‌تونه واگذار کنه مجدد ملک رو؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: پس از تسویه و پرداخت ثمن ۳ دانگ از خودرو وکالت تام سه دانگ را دارم. برای تعویض پلاک و ثبت سند و پیگیری امور در تعویض پلاک اما شریک حاضر به همکاری نیست و از حضور در تعویض پلاک امتناع می‌ورزد. از خودرو استفاده کاری و درآمدی (اسنپ) دارد، تصادف با خودرو داشته و ارزش خودرو از مقدار سهم شراکت من کمتر شده است. چه کار باید کنم تا سند به نامم بشه و بتوانم بفروشم سهمم رو!


– پاسخ: 0

+ پرسش: از شخصی یک چک داشتم به مبلغ بیست وچهار میلیون تومن که قبل از من حامل برای دیگری نوشته شده بود چک و خوانده چکش رو گرفته بود از نفر اول و سپس در وجه من صادر کرد به مبلغ ۲۴ میلیون تومن. سه فقره سفته هم به مبلغ بیست وچهار میلیون تومن از خوانده گرفتم سال ۹۱ و در برگی عادی قید شد اگر خوانده چک رو در موعد مقرر نداد هم مبلغ چک و هم مبلغ سفته‌ها قابل وصوله. تاریخ سررسید چک سال ۹۱ بود و تا سال ۹۸ اقدامی نکردم و سال ۹۸ فقط چک رو منتقلش کردم به دیگری، عدم پرداخت گرفت و مطالبه وجه به همراه خسارت تاخیر تادیه ثبت کرد به طرفیت خوانده، خوانده اومد دادگاه ادعای جعل کرد گفت مبلغ بیست و چهار میلیون رو من ننوشتم وخط من نیست و مبلغ شش میلیون تومن مکتوب پشت چک درسته، مبلغ بیست چهار میلیون خط خواند نیست در چک، اما به خواست خوانده نوشته شده. دادگاه اصل چک رو خواست برای کارشناسی و در مهلت مقرر نبردم و رد یا ابطال شد دادخواستم. از ۹۸ تاکنون اقدامی نکردم. اگر الان مجدد اقدام بشه علیه خوانده، تاخیر تادیه از سال ۹۸ محاسبه میشه یا از تاریخ اقدام مجدد؟ این چک جنبه کیفری نداره؟ سفته‌ها تکلیفش چیه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: خانمی مبلغی پول از بنده به بهانه ازدواج و تامین سرمایه برای زندگی مشترک به دست آورده است. الان مطلع شده‌ام که او شوهر داشته است و ظن این وجود دارد که پول‌ها را در اختیار شوهرش قرار می‌داده است. آیا می‌تونم علاوه بر خودش، اظهارنامه علیه شوهرش نیز بدهم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من چکی از یک نفر دارم برای چند سال پیش اما هیچ اقدامی نکردم، چون هیچ پولی نداره و احتمالا اعسار میزنه و پول من بی‌ارزش میشه. چکار می‌تونم بکنم که بعدها هم خسارت تاخیر بتونم بگیرم و هم اصل پولم رو؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من ۱۵ تا فاکتور فروش در کاغذ A۵ داشتم که در معاملاتی چند نفر امضا و اثر انگشت زده بودن که به من بدهکارن و بنا به دلایلی من این فاکتورها رو در یک پاکت گذاشتم و تحویل شخصی دادم امانت نگهداره و از طرف امانتنامه هم گرفتم و حتی ارزش اسناد رو هم قید کردم که روی هم ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون میشد و امین امضا کرد. وقتی رفتم فاکتورها رو پس بگیرم گفت گم کردم، من هم دادخواست دادم و امین هم نتونست گم شدن اون‌ها رو ثابت کنه. اگر امین فاکتورها رو تحویل نداد، قیمتشون رو باید بده؟ درسته؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من حدود ۱۲ روز پیش با موتور در مسیر خط ویژه با یک نفر تصادف کردم، خداروشکر طرف چیزیش نشده و سیتی اسکن و ام آر ای رفت و هیچ مشکلی نداره. موتور من هم در پارکینگ توقیف هست. همه کارهای بیمه‌ای و حقوقی رو انجام دادم، دیروز طرف به من زنگ زده که من چند روزی از کارم موندم و پول اون‌هارو ازت می‌خوام. می‌خواستم بدونم آیا این طرف می‌تونه به این دلیل من رو اذیت کنه؟ ممنون میشم جواب بدین. هم گواهینامه دارم، هم بیمه و هم مدارک موتور سیکلت.


– پاسخ: 0

+ پرسش:  بنده مطالبه وجه سفته مطرح کردم، ثنای خوانده رو پیدا نکردم چون یکی از اعداد کد ملیش رو اشتباه نوشته بود و در شهر – طرح دعوا کردم و مجهول‌المکان معرفیش کردم، که نزدیک به شهر خودمون هست و بعدا متوجه شدم ثنا دارد ولی ثناش در شهر تهران هست و پرونده در شهر دیگر. آیا دادخواست بنده رد نمی‌شود؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: بنده یک پژو دارم که سال‌ها پیش برای صافکاری به مغازه صافکار برده بودم. خلاصه بعد از اتمام کار مبلغ ناچیزی ماند. خودرو هم به نام خانم بنده هست. چند وقت پیش در خیابان ماشین رو از بنده گرفتن و به پارکینگ بردند. بعد از پرسش متوجه شدم اون آقا رفته و برای بدهی از من شاکی شده. مبلغ پنج میلیون دادم و رفت رضایت داد، حالا باز بعد از چند روز دوباره توقیف گرفته که مبلغ بیشتر بوده. آیا میشه به همین راحتی توقیف گرفت؟ آیا واقعا دادگاه توقیف داده یا با پارتی بازی گرفته؟ ممنون میشم راهنمایی کنید بنده رو. البته ماشین هنوز دست خودم هست ولی درخواست توقیف داده به پلیس.


– پاسخ: 0

+ پرسش:  بنده منزلم را فروخته و به دلیل مشکلی معامله فسخ و ثمن آن را برگرداندم و مدیر بنگاه از بنده امضا جهت فسخ گرفت که فردای آن روز مجدد به دلیل حل مشکل، معامله اتجام شد، اما زمانی که برای تسویه به بنگاه مراجعه نمودم، اولا همان قرارداد اولیه را تحویل دادند و دوما حق کمیسیون را بیشتر از حد برداشته بود و حاضر به استرداد آن نشده است. از اردیبهشت ۱۴۰۲ تاکنون مکرر بنده را از تهران به اراک راهی می‌نماید به بهانه اینکه مبلغ را پرداخت نماید. به اصناف و اتحادیه و تعزیرات هم مراجعه کردم متاسفانه کاری انجام ندادند. چه شکایتی کنم که در خصوص قرارداد اصلاح نشده باشد و اینکه مبلغ را باز پس بگیرم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من به فرد طلبکار بابت بدهی که مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد و دویست میلیون بود، یک آپارتمان و یک ماشین سواری‌ام را دادم که معادل یک میلیارد و سیصد الی چهارصد میلیون بوده و با ایشان توافق نامه‌ای را کتبی نوشته‌ایم که در آن ذکر شده فرد طلبکار مابقی آن را که تقریبا معادل یک میلیارد می‌شود را بخشوده است. آیا بعد از آن فرد طلبکار می‌تواند دوباره از بخشودگی رجوع کند و بقیه طلب را شکایت کند؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: یک آقایی امدن که لوله بازکنی و گرفتگی راه اب خونه رو برطرف کنند، ایشون مبلغ زیادی گرفتن، اون لحظه پس از پرداخت هم بهشون گفتیم مبلغ رو پس بدن بریم اتحادیه نرخ تعیین کنه، امتناع کردن. ما وقتی رفتیم اتحادیه گفتن مبلغ این کار بین یک تا دو میلیون بوده و ایشون سیزده میلیون گرفتن و ازشون خواستیم که پول پس بدن اما امتناع می‌کنند. جرم در کرج اتفاق افتاده اما چون مادرم حقوقی شکایت کرده در ثنا مشخصات این شخص زنجان خورده و ما توانایی رفتن نداریم تا زنجان. می‌توانیم کیفری شکایت کنیم که محل وقوع جرم و دادگاه بررسی کننده در همین شهر باشه که ما هستیم چون این اتفاق در کرج افتاده؟ اگر همین حقوقی بخوام برسی بشه چکار می‌تونم کنم که دادگاهش رو به کرج منتقل کنم؟ چون این شخص خودش هم ساکن کرجه. آدرسی چیزی ازش اگر بزنم توی شکوائیه درست میشه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من با یک خانم مسافرت خارج از کشور رفتم و بلیط هواپیما گرفتم براش، الان می‌تونم پول بلیط و ویزا رو از طریق شکایت پس بگیرم؟ ۹ ماه از این سفر می‌گذره، هیچ مدرکی ندارم به جز بلیط و ویزاها. پول هم کارت به کارت نکردم براش، خودم کارت کشیدم برای ویزا و بلیط.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا