کیفری

جرم سرقت و انواع مجازات دزدی

تعریف سرقت

ماده 267 قانون مجازات اسلامی:

سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است.

 

سرقت حدی

ماده 268 قانون مجازات اسلامی:

سرقت در صورتی که دارای تمام شرایط زیر باشد موجب حد است:

الف) شیء مسروق شرعاً مالیت داشته باشد.

ب) مال مسروق در حرز باشد.

پ) سارق هتک حرز کند.

ت) سارق مال را از حرز خارج کند.

ث) هتک حرز و سرقت مخفیانه باشد.

ج) سارق پدر یا جد پدری صاحب مال نباشد.

چ) ارزش مال مسروق در زمان اخراج از حرز، معادل چهار و نیم نخود طلای مسکوک باشد.

ح) مال مسروق از اموال دولتی یا عمومی، وقف عام و یا وقف بر جهات عامه نباشد.

خ) سرقت در زمان قحطی صورت نگیرد.

د) صاحب مال از سارق نزد مرجع قضائی شکایت کند.

ذ) صاحب مال قبل از اثبات سرقت سارق را نبخشد.

ر) مال مسروق قبل از اثبات سرقت تحت ید مالک قرار نگیرد.

ز) مال مسروق قبل از اثبات جرم به ملکیت سارق در نیاید.

ژ) مال مسروق از اموال سرقت شده یا مغصوب نباشد.

 

سرقت مقرون به آزار و یا مسلح بودن سارق

ماده 652 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

هر گاه سرقت مقرون به آزار باشد و یا سارق مسلح باشد به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا (۷۴) ضربه محکوم می‌شود و اگر جرحی نیز واقع شده باشد علاوه بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم می‌گردد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: مدت ده روز قبل دو نفر سارق با قمه به من حمله کرده و ضمن شکستن سرم که ۴ تا بخیه خورده. اموالم را غارت و متواری شدن. بنده اعلام شکایت کردم ولی علی‌رغم دستور دادسرا اداره آگاهی پس از گذشت بیش از ده روز هنوز اقدامی جهت دستگیری ننموده و به من هم گفتن تماس می‌گیریم. چکار کنم که اقدام شود؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: ما از شخصی که گوشی رو از داخل خودرو به سرقت برده پیگیری و شکایت انجام دادیم. در روز دادگاه اگر گوشی رو عودت بدن از طرف شخص، آیا باز هم می‌توانیم رضایت ندیم؟ (مخارجی که انجام شده برای شکایت و روزهایی که بدون درآمد درگیر شکایت و پیگیری بودیم رو دریافت کنیم). اگر قبول نکرد می‌توانیم با ادعای اینکه در گوشی فایل شخصی بوده به شکایت پایان ندهیم؟ چه راهی باید انجام بدیم که فقط با رد مال پرونده بسته نشود؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: من سیمکارتم رو گم کردم چندسال قبل و تاکنون نمی‌دونستم باید اقدامی بکنم، اگر سوءاستفاده‌ای از سیمکارتم شده باشه هنگامی که گم شده بوده. آیا اکنون با دستور مقام قضایی با تشکیل پرونده و غیره یا بدون دستور مقام قضایی یا به هرطریقی، مشخص میشه در چه زمان‌هایی در چه مدل گوشی‌هایی استفاده شده سیمکارتم و مالک گوشی‌ها کی هستن؟! باتوجه به اینکه گوشی‌های احتمالی که از سیمکارتم استفاده کردند. ممکنه رجیستر بوده یا نبوده باشن؟ یا صرفا مکان و موقعیت جغرافیایی تلفن همراهی که از سیمکارتم استفاده کرده مشخص میشه و مالک و مدل و شماره سریال و غیره گوشی استفاده کننده از سیمکارتم مشخص نمیشه؟ نمیشه فهمید چه کسانی از سیمکارتم استفاده کردند؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: در پی تهمت سرقتی کذب و پاپوش که به بنده تحمیل شده بود و در نهایت منجر به تبرئه بنده شد، یک‌ماه به زندان و بعد از گذاشتن وثیقه خودرو خود آزاد شدم و ۸ ماه خودرو بنده تا قطعی شدن رای در پارکینگ خوابیده بود. خسارت‌هایی که در این ۸ ماه به خودروی بنده خورد و بیکاری بنده در حالی که خودرو بنده وسیله امرار معاش اینجانب و خانواده بود و هزینه وکیل و هزینه‌هایی مثل پارکینگ، جرثقیل و ۱۰ ماه بیکاری و استرس باعث شد از نظر روحی و معنوی و مالی خسارت به بنده و خانواده تحمیل شود، به چه طریق بابت جبران این خسارات اقدام کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: در پرونده سرقت به رد مال وحبس محکوم شدیم. حبس تمام شده، رد مال یک خودرو هست که شاکی رفته بدون مدرکی ماشین رو گرفته و رفته تامین دلیل کرده برای خسارت که دادخواستش هست. حتی فیلم و عکس هم فرستاده بود که خسارت دیده و الان اجرای احکام اصلا ترتیب اثر نمیده، حتی جلوی مرخصی رو هم گرفته شاکی. به هر جایی میریم نمیشه و قاضی اجرای احکام هم با لحن خیلی بدی باهامون صحبت می کنند. من و بچه‌هام اسیر دادگاه شدیم. برای ما چه راهی وجود داره ثابت کنیم یا اینکه حداقل مرخصی بیاد؟


– پاسخ: 0

 

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا