آیین دادرسی

شکایت کیفری

جهات شروع به تعقیب متهم

ماده 64 قانون آیین دادرسی کیفری:

جهات قانونی شروع به تعقیب به شرح زیر است:

الف – شکایت شاکی یا مدعی خصوصی

ب – اعلام و اخبار ضابطان دادگستری، مقامات رسمی یا اشخاص موثق و مطمئن

پ – وقوع جرم مشهود، در برابر دادستان یا بازپرس

ت – اظهار و اقرار متهم

ث- اطلاع دادستان از وقوع جرم به طرق قانونی دیگر

 

تعقیب متهم توسط دادستان

ماده 11 قانون آیین دادرسی کیفری:

تعقیب متهم و اقامه دعوی از جهت حیثیت عمومی بر عهده دادستان و اقامه دعوی و درخواست تعقیب متهم از جهت حیثیت خصوصی با شاکی یا مدعی خصوصی است.

 

شکایت شاکی

ماده 71 قانون آیین دادرسی کیفری:

در مواردی که تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی است، اگر بزه‏‌دیده طفل یا مجنون باشد و ولی قهری یا سرپرست قانونی او با وجود مصلحت مولّی علیه اقدام به شکایت نکند، دادستان موضوع را تعقیب می کند. همچنین در مورد بزه‏‌دیدگانی که به عللی از قبیل معلولیت جسمی یا ذهنی یا کهولت سن، ناتوان از اقامه دعوی هستند، دادستان موضوع را با جلب موافقت آنان تعقیب می کند. در این صورت، در خصوص افراد محجور، موقوف شدن تعقیب یا اجرای حکم نیز منوط به موافقت دادستان است.

 

انواع شکایت کیفری

ماده 37 قانون آیین دادرسی کیفری:

ضابطان دادگستری موظفند شکایت کتبی یا شفاهی را همه وقت قبول نمایند. شکایت شفاهی در صورتمجلس قید و به امضای شاکی می‌رسد، اگر شاکی نتواند امضاء کند یا سواد نداشته باشد، مراتب در صورتمجلس قید و انطباق شکایت شفاهی با مندرجات صورتمجلس تصدیق می‌شود. ضابطان دادگستری مکلفند پس از دریافت شکایت، به شاکی رسید تحویل دهند و به فوریت پرونده را نزد دادستان ارسال کنند.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: گوشیم خراب شده بود بردم به یکی از تعمیرکاران در شهر گوشی رو تحویل دادم، بعد از دو روز گوشی رو تحویل داد و بعد از تحویل گوشی با کارت بنده با دستگاه پوز مغازه مبلغ ۶۰۰ هزار تومان کارت کشیدم ولی خسارات زیادی وارد کرده به گوشی و دیگه گوشی آنتن‌دهی نداره. می‌خواهم شکایت کیفری کنم از تعمیرکار. به چه اتهاماتی شکایت کنم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: حدود سه ماه پیش شخصی بنده را مورد ضرب‌وجرح قرار داد ولی چون ریش بلند داشتم متوجه این قضیه نبودم. تا امروز که اصلاح کردم دیدم قسمتی از ریشم (حدود یک بند انگشت) کنده شده و کاملا حتی از فاصله هم قابل مشاهده است این مسئله و هنوز بعد از سه ماه ریشم در نیومده در اون قسمت. این قضیه در پزشک قانونی ثبت نشده، آیا بعد از گذشت این مدت میشه در این رابطه اقدام کرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش:  آیا امکان آن هست جهت فروش مال غیر یا فضولی از دو دادگاه حقوقی و کیفری شکایت کرد؟ مثلا فروش مال غیر در دادگاه کیفری اقدام کنم و معامله فضولی را از دادگاه حقوقی؟ همزمان هردو را پیگیری کنم تا دستور بطلان بیع بگیرم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: دو نفر از اقوام ما به خاطر مسائل خانوادگی جلوی درب منزل ما آمده و چند ساعت جلوی درب منزل ما به فحاشی و آبروریزی پرداختند. دوبار با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتیم، با آن‌ها به کلانتری رفتیم و صورتجلسه تهیه شد. حال شکایت بابت آبروریزی و فحاشی کردیم، با استشهاد چند نفر که به کلانتری بردیم، آن‌ها شکایت کردند که مورد ضرب‌وجرح قرار گرفته، خودزنی کردند، احتمالا یکی دو تا همسایه که آشنای آن‌ها بودند به عنوان شاهد بردند. امروز برای بازپرسی رفتم، ۷۰میلیون تومان ضمانت کارمند یا جواز خواستند انجام دادیم. ۷۰میلیون ضمانت یعنی چه و به چه منظور است؟ مرحله بعدی چگونه است؟ پرونده به دادگاه می‌رود؟ هنوز جرمی ثابت نشده، مرحله بازپرسی‌ست، در این مرحله چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ به نظر شما حکم دادگاه چه خواهد بود؟ چگونه می‌توانم از خود دفاع کنم؟ اگر محکوم شوم برای من سوءسابقه می‌شود؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: در خصوص شکایت کیفری که طرف بدون مراجعه به خدمات قضایی اقدام به طرح شکایت عادی و مراجعه حضوری برای اخذ دستور به دادستانی مراجعه و دستور پیگرد صادر می‌گردد، آیا قانونا ایراد دادرس را شامل می‌شود که چرا دادستانی بدون انجام تشریفات و اقدام قانونی دستور می‌دهد؟ و اگر گزارش کلانتری قبل از دستور دادستانی باشد چطور؟ یعنی تهیه گزارش بدون دستور دادستانی، خوانده می‌تواند ایراد بگیرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: انتشاراتی در تهران پس از ۹ سال با وجود بستن قرارداد (از طریق ایمیل قرارداد بسته شده) سه کتاب بنده را چاپ نکرده است. شکایت حقوقی برای خسارت مالی انجام بدم که امروز متاسفانه مشاور و مسئول خدمات قضایی شهرستانی که سکونت دارم گفت شکایت زیر ۲۰ میلیون هست و جلسه در تهران برگزار میشه و اگر امکان حضور در تهران نداری پرونده مختومه میشه. بنده از شکایت حقوقی دست کشیدم و انجام ندادم. اما به دلیل اینکه این ناشر واقعا اذیت کرده و ۹ سال زمان بنده تلف شده و پس از هربار تماس میگه ماه آینده چاپ می‌کنم و همینطور ۹ سال گذشته! آیا راهی داره بنده به صورت کیفری شکایت کنم؟ طبق چه ماده و قانونی؟ چون متاسفانه جستجو کردم و دیدم فقط میشه به صورت حقوقی شکایت کرد!


– پاسخ: 0

+ پرسش: سه سال پیش شوهرم شروع به بحث و جدل نمود، بعدش با لگد زد به دستم. بعد از عکس گرفتن و بیمارستان رفتن، مشخص شد دستم شکسته. مدتی در گچ بود. به خاطر دو تا بچه‌هام شکایت نکردم. الان دیگه واقعا تحمل ندارم، آیا می‌توانم برای شکستن دستم شکایت کنم؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام بنده وقت دادگاه داشتم کیفری۲ برای ضرب‌وجرح، شاکی نامه پزشک قانونی داشت(ارش)، قاضی ازش خواست دست به قرآن بذاره که مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته. از بنده هم قاضی سوالاتی پرسید که بنده عرض کردم قصد درگیری نداشتم و از خودم دفاع کردم و ایشان چند زخم جزئی که به سرو صورتش افتاده بود(البته لازم به ذکره سطحی بوده و جاش هم نمونده بود اصلا)، گلاویز شد با من که نمی‌دونم خورد به دیوار و درب آسانسور که این طور شد. کاپشن من رو هم که عکسش همراه بود شاکی پاره کرده. قاضی هم انشا گرفت قرائت کرد برام که درست نوشتم، بنده هم تایید کردم بله، قاضی هم امضا گرفت گذاشت رو پرونده شاکی. گفت ابلاغ میشه بهتون. الان حرف‌های من که قاضی هم تایید کرد، شاکی هم مجازات میشه؟

  2. سلام 5۰۰ متر زمین باغی دارم که از قدیم راه مالرو داشته و رفت و آمد می‌کردیم. از چند سال قبل همسایه باغ ما اذیت کرد و گفت راه شما از این سمت نیست و اینجا فقط راه آبه هست و فقط باید با یک داس بیاید و جوب رو تمیز کنید سالی ۲ بار. به علت مشکلات چند سال نرفتیم سر زمین و بعد ایشون راه مارو مسدود کردند و چندین بار از طریق اطرافیان به ایشون گفتیم راه رو باز کنن ولی قبول نکردن و فنس کشیدن و فقط ۴۰ سانت بابت راه آبه باز گذاشتن. در این مسیر چند زمین دیگه هم هست که برادرهای این آقا هستند و باهم متحدند. می‌خوام از ایشون شکایت کنم، حالا به نظرتون از همون شخص که فنس کشیده شکایت کنم یا کلی درخواست بدم به جهاد کشاورزی که راه مالرو که توسط اطرافیان مسدود شده رو باز کننند؟ می‌ترسم از یک نفر شکایت کنم و اون شخص محکوم بشه و راه رو باز کنه ولی مجدد برادرهاشون راه رو مسدود و اذیت کنند. تقریبا ۱۰ سال میشه راهمون مسدوده و ما از راه زمین‌های آشناهامون وارد زمینمون میشیم. از چه روشی وارد بشیم که نتونن مجدد راه رو ببندن؟ شخصی که فنس کشیده خونه‌ش همونجاست ولی مابقی برادرها باغ دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا