وکیل مشهد

وکیل تنظیم قرارداد در مشهد ⚡️ وکیل قرارداد

خدمات وکیل تنظیم قرارداد مشهد شامل قراردادهای واگذاری، قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد توزیع، صلح، قرارداد وکالت، قرارداد هبه، قراردادهای بین المللی، قراردادهای خرید و فروش، قرارداد کار، قرارداد رهن، قرارداد قرض، قرارداد اجاره و … می‌باشد.

+ مشاوره حقوقی با وکیل قرارداد مشهد

در ادامه مشاوره های صورت گرفته توسط وکیل تنظیم قرارداد در موضوعات مختلف مرتبط با قرارداد آورده شده است که هر کدام حاوی نکات ارزشمندی است که می تواند به شما کمک کند.

🔹 تنظیم قرارداد وکالت کاری

+ پرسش: یک مغازه قولنامه ای داریم که پایان کار و امتیاز آب و برق آن بنام پدر مرحومم بوده است الان اگر بخواهیم مغازه را بفروشیم به خریدار می توانیم وکالت کاری داد جهت به نام کردن پایان کار و امتیاز آب و برق بنام خودش. توجه به اینکه مغازه قولنامه دستی از ابتدا داشته است؟


– پاسخ: بله با تنظیم قرارداد وکالت کاری امکان پذیر است و توسط همه ورثه انجام پذیرد.

 

🔹 قراردادهای واگذاری

+ پرسش: بنده توسط یک زوج در کودکی به فرزند خواندگی پذیرفته شده‌ام. پدر خوانده بنده همسر و فرزندان دیگری دارد و البته به علت کهولت سن فوت نموده است. مادر خوانده بنده نیز فرد مسنی است. ایشان تقاضای انتقال دارایی منقول و غیر منقول خویش را به بنده دارد تا اگر خدای ناخواسته فوت نمود بنده بی‌پشتوانه نباشم.

دارایی‌های پدر خوانده هنوز انحصار وراثت نشده ولی فرزندانش از اکنون می‌گویند تو فرزند خونی نیستی و به تو ارث نمی‌رسد در حالی که اسم بنده در شناسنامه پدرشان هست. لذا مادر می‌گوید بیا به تو یک سند محضری بدهم که اگر قانون به تو ارثی نرسید، سهم من را از ارث شوهرم به تو بدهند. و همچنین میخواهم مهریه و اجرت المثل بنده تا زمان حیات شوهرم را نیز قانونی به تو منتقل کنم همچین اموال پدری مادر خوانده نیز هنوز انحصار وراثت نشده است.

توانایی واگذاری این اموال را نیز دارد؟ نحوه واگذاری چگونه است؟ از طریق دادگاه یا دفتر اسناد رسمی کافیست؟ نوع انتقال و متن چگونه هست؟ مادرم میخواهد این مفاد در قالب وصیت نباشد تا قانونن بتوانم بدون دردسر و دخالت خانواده پدریش حقوق خویش را به من واگذار کند. نحوه‌اش چگونه است. همچنین میخواد تمام دارایی‌ها از جمله زمین و طلا و اشیاء خانه را به من منتقل کند که بعدا کسی ادعایی نداشته باشد. در کل همه این موارد در یک سند قانونی ممکن است؟


– پاسخ: در زمان حیات هر شخصی میتواند کل یا به هر میزان از اموال منقول یا غیر منقول یا حقوقی که قانونا قابل انتقال است را به هرکسی اعم از فرزند یا غیر فرزند و… واگذار کند و از طریق وصیت نامه فقط تا یک سوم اموالشان را می‌توانند منتقل کنند.

می‌توانید برای دارایی مادر با مادر خوانده از طریق هر یک از عقود معینه مانند بیع و صلح و هبه و… در دفتر اسناد رسمی تنظیم نمایید. در مورد مهریه و اجرت المثل مادر ابتدا از طریق قضایی این موارد را مطالبه نمایید و سپس اموال بدست آمده را باید به شما انتقال دهند.

 

🔹 قرارداد مشارکت در ساخت

+ پرسش: در قرارداد مشارکتی قید گردیده که در صورت بهبود مشخصات اجرایی پروژه ساختمانی تغییراتی حاصل شود هزینه‌ی اجرای آن بر عهده مالک خواهد بود. منظور از این بند در قرار مشارکت در ساخت مشخصات اجراییه؟ مساحت زیر بنا را شامل می‌شود؟


– پاسخ: بایستی مفاد دقیق قرارداد خصوصا توافقات در خصوص مشخصات فنی بررسی شود، در هر مورد که اختلافی در تفسیر قرارداد حاصل شود، می‌توان در صورت وجود شرط داوری به داور و در غیر اینصورت دادگاه صالح مراجعه کرد. و احتمالا منظور، تغییر در مراحل عملیات اجرای پروژه است در صورت ابهام از کارشناس امور ساختمانی نیز می توان استعلام گردد.

 

🔹 قرارداد توزیع

+ پرسش:  آیا در معامله تهاتری ملک با کالا، بار کالا باید حتما در مکان ملک برود؟ یا بار ارسالی به هر شهر که فروشنده اعلام نمود برود و دریافت کننده خودشان باشد هم در روند قضایی آن مشکلی ایجاد نمی‌کند؟


– پاسخ: در قراردادی که بین شما و طرف مقابل نوشته شده است بهتر بوده که مکان تحویل کالا که غیرمنقول است مشخص شود. اما در صورتی که مشخص نشده و الان باعث اختلاف در محل تحویل شده است معمولا در مکان نوشتن قرارداد است یا در صورتی که عرف تحویل در محل ملک یا محل خریدار باشد باید در آنجا تحویل گردد. بطور مثال در خرید 10 تن آجر، عرف اقتضا می کند که آجر ها در محل ساختمان تحویل داده شود و نه در محل انبار آجر.

 

🔹 قرارداد صلح

+ پرسش: خانمی طبق توافق شفاهی با شوهرش مهریه‌اش را که ۳۱۴ سکه بود را ابراء کرد در عوض اینکه شوهرش یک زمین را به نامش کند. خانم مهریه‌اش را در دفتر اسناد رسمی ابراء کرد و همسرش همان روز طی یک نوشته (سند عادی) زمین را به خانمش صلح کرد. (البته در صلح نامه ذکر نشده که در عوض ابراء مهریه) و این که خانم برای اینکه زمین را توقیف کند چکاری باید انجام دهد؟ چونکه اجراییات اداره ثبت میگوید که طبق سند رسمی ما ملکی را توقیف میکنیم. آیا این قرارداد صلح نامه اعتبار دارد؟


– پاسخ: خانم می‌تواند با تقدیم دادخواست تنفیذ صلحنامه عادی و ارائه‌ی مستندات مربوطه، اعتبار سند عادی را محرز و در گام بعد نسبت به الزام به تنظیم سند رسمی اقدام نماید.

 

🔹 قرارداد وکالت

ماده 683 قانون مدنی:

هرگاه متعلق وکالت از بین برود یا موکل عملی را که مورد وکالت است خود انجام دهد یا به طور کلی عملی که منافی با وکالت وکیل ‌باشد به جا آورد، مثل اینکه مالی را که برای فروش آن وکالت داده بود خود بفروشد، وکالت منفسخ می‌شود.

+ پرسش: اگر وکالت فروش و واگذاری به دایی خود که ارث مادر ما در دست او هست برای تقسیم سهم الارث داده باشیم و هنوز ارث را جدا نکرده باشد اگر ما برای سهم الارث خود شکایت کنیم می‌توانیم آن را بگیریم یا اینکه دیگر با این قرارداد وکالت نامه طرف همه چیز را مال خود می کند؟

– پاسخ: در موارد قرارداد وکالت بهتر است که قرارداد بررسی شود تا نظر دقیق توس وکیل قرارداد داده شود اما بصورت کلی در صورتی که حق عزل وکیل را از خود ساقط نکرده باشید، خودتان نیز می توانید مورد وکالت که در اینجا فروش و واگذاری است  را انجام دهید و با این کار وکالت منفسخ می شود.

 

🔹 قرارداد هبه

+ پرسش: پدربزرگ بنده مقداری زمین در زمان حیاتش به پدرم هبه کرده که متهب هم اخذ به هبه و هم تصرف در هبه کرده‌اند لکن هبه مکتوب نشده، منتهی بر همین اساس بعد از فوت پدر بزرگم پدرم اقدام به اخذ سند رسمی کرده‌اند که موجود است سوال اینجاست برای رفع شبهات دیگر وراث و جلوگیری از اقدامات احتمالی انها می‌توان ابتدا به ساکن برای ملک سند دار دادخواست اثبات هبه نمود؟


– پاسخ: سند رسمی از بالاترین ادله اثبات دعوی است مدعی خلاف آن می بایست ادعای خود را ثابت کند. پس شما نیاز به اثبات قرارداد هبه خود ندارید و وراث در صورتی که ادعایی برای آن دارند باید ادعای خود را ثابت نمایند.

 

🔹 قرارداد خرید و فروش

ماده 221 قانون مدنی:

اگر کسی تعهد اقدام به امری را بکند یا تعهد نماید که از انجام امری خودداری کند در صورت تخلف مسئول خسارت طرف مقابل است‌ مشروط بر اینکه جبران خسارت تصریح شده و یا تعهد عرفاً به منزله تصریح باشد و یا بر حسب قانون موجب ضمان باشد.

+ پرسش: من یه ماشین به عنوان فروشنده قولنامه کردم. قرار شد خریدار شنبه و یکشنبه طی ۲ روز کل پول را پرداخت کند و وکالت تعویض پلاک بگیرد. و اگر پول را به موقع پرداخت نکرد یا اگر فروشنده ماشین را نداد و منصرف شد طرفین ۵۰ میلیون بعنوان ضرر و زیان مشخص کردن ولی ایشون نیامد و اصلا هم پولی پرداخت نکرده و هیچ جوابی مبنی بر نخواستن ماشین نداد منم روز دوم یعنی یکشنبه که خبری ازشون نشد رفتم اظهارنامه دادم و به دلیل‌عدم پرداخت ثمن معامله از جانب خریدار، معامله را فسخ اعلام کردم و درخواست ضرر و زیان ۵۰ میلیونی دادم. ایا من میتوانم ۱۰۰٪ از این ضرر و زیان استفاده کنم حتما؟

– پاسخ: شما در صورتی می توانید ادعای عدم انجام تعهد و جبران خسارت نمایید که شرایط زیر را داشته باشید:

1) در صورتی که در نتیجه عدم انجام تعهد به شما خسارت وارد شده باشد.

2) انقضا موعد

3) تحقق ضرر

4) عدم اجرای تعهد ناشی از علت خارجی (مثلا سیل، زلزله و …) نباشد.

5) جبران خسارت طبق قرارداد یا عرف یا قانون لازم باشد.

اگر بیع نامه تنظیم و در متن آن تصریح به خسارت عدم ایفای تعهد نموده باشید امکان دریافت خسارت زیاد است اما بهتر است متن قرارداد توسط وکیل قرارداد بررسی گردد.

 

⚖️ خدمات وکیل تنظیم قرارداد در مشهد

وکیل پایه یک دادگستری علاوه بر آشنایی با موضوعات حقوقی و کیفری بر حسب علاقه و کار، در مواردی تخصص و تجربه بیشتری دارد که در اینجا وکیل مشهد در گروه وکلای حسینی، وکیل تنظیم قرارداد در مشهد می باشد. خدمات وکیل قرارداد مشهد شامل قراردادهای واگذاری، قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد توزیع، صلح، قرارداد وکالت، قرارداد هبه، قراردادهای بین المللی، قراردادهای خرید و فروش، قرارداد کار، قرارداد رهن، قرارداد قرض، قرارداد اجاره و … می‌باشد.

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا