کیفری

جرم جعل + مجازات جعل و استفاده از آن

تعریف جعل

ماده 523 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب.

 

مجازات جعل مدرک تحصیلی

ماده 527 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

هر کس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی‌ داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت، به‌حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.

‌در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمانها و موسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی‌باشد یا به‌ نحوی از انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می‌گردد.

 

جعل و استعمال به اعتبار مقام

ماده 524 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

هر کس احکام یا امضاء یا مهر یا فرمان یا دستخط مقام رهبری و یا روسای سه قوه را به اعتبار مقام آنان جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال نماید به حبس از سه تا پانزده سال محکوم خواهد شد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: در یک پرونده اثبات عقد بیع به تنظیم سند خودرو برای خریدار محکوم شده‌ام و اجرائیه نیز صادر شده است. پس از آن شکایف کیفری بابت جعل مبایعه‌نامه‌ای که با آن رای نهایی علیه من صادر شده انجام داده‌ام و طرف مقابل دارای سوءسابقه در جعل مبایعه‌نامه نیز می‌باشد. برای اجرائیه صادر شده در خصوص سند ماشین من بهتره که دادخواست توقیف عملیات اجرایی بدم یا درخواست دستور موقت؟ با ضمیمه کردن سوابق جعل قبلی و پرونده تشکیل شده در بازپرسی برای جعل خودرو درخواست توقف تا تعیین تکلیف وضعیت جعل سند عادی.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا