حقوقی

قانون سفته

فته‌طلب یا سفته چیست؟

ماده 307 قانون تجارت:

فته‌طلب سندی است که به موجب آن امضاکننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین و یا به حواله‌کرد آن شخص کارسازی نماید.

 

شرایط سفته

ماده 308 قانون تجارت:

فته‌طلب علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد:

1) مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف.

2) گیرنده وجه.

3) تاریخ پرداخت.

 

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: مبلغ ۳ میلیارد و نیم طی ۴ فقره سفته از کسی طلب دارم، با توجه به رای دادگاه مبنی بر پرداخت شخص صادر کننده و تاخیر تادیه و هزینه دادرسی با توجه به این مراحل پایانی و زندان بودن شخص صادر کننده و مهاجرت بنده به خارج از کشور، امکان واگذاری سفته را دارم؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: سال۹۴ از نفر ۹میلیون تومن قرض گرفتم و ۱۵ میلیون تومن ازم سفته گرفت با امضا و تاریخ سررسید یکی دوماهه قید شد فکر کنم و علاوه بر امضای سفته‌ها، در پشت سفته‌ها یا در برگی مجزا یادم نیست، ازم امضا گرفت که ماهانه باید ۴۰۰ هزارتومن بهش بدم تا پرداخت پول. بهم گفت ۴۰۰ هزار تومن سود باید بدی و من هم در تاریخ سر رسید نشد پرداخت کنم و یکی دوبار بهم گفت اصل پول رو بده، گفتم الان ندارم یکم صبر کن که دیگه ندیدمش تا الان. مشخصاتش رو هم ندارم، شماره سفته‌ها رو هم ندارم، فقط اسم، فامیل و محل سکونت دوستش رو با اسم خودش و پدرش می‌دونم. اگر زمانی بخوام پیداش کنم، باید اون ۴۰۰هزار تومن هم بهش بدم از سال۹۴ تا الان؟مگر سود گرفتن غیرقانونی نیست؟ من کلی دنبالشم گشتم که پولش رو بدم، پیداش نکردم. به دوستش هم عقلم نرسید مراجعه کنم چون یک شهر دیگه بود و یک نکته دیگه اینکه ۹میلیون رو باید از سال۹۴ بدم با خسارت تاخیر تادیه و دیرکرد؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: از کسی سفته وجه حامل گرفتم بابت ۹ تا سکه طلا. اون موقع سکه ۲۰ تومن بود، ما یک سفته ۱۸۰ تومانی گرفتیم ولی مبلغ داخلش نزدیم. طرف متعهد فقط امضا و انگشت زد و شریکش باقی موارد با دستخط خودش رو پر کرد و داد به من، حالا اگر من اجرا بذارم بابت اینکه نه دستخط منه و نه دستخط متعهد، ممکنه مشکلی ایجاد کنه؟ به خاطر اینکه فریبم داد و پول رو برگردوند، الان می‌خوام در قسمت مبلغ، قیمت روز ۹ تا سکه رو بزنم، یعنی حدود ۳۶۰ میلیون و می‌خوام بدونم موردی نداره این کارو بکنم با توجه به اینکه مبلغ چاپی سفته ۱۸۰ است و من قیمت روز بزنم قاضی ایراد می‌گیره؟ در ضمن هیچ شاهدی هم ندارم اون شریکش هم اصلا برای من نمیاد اقراری کنه، میخوام بدونم چکار کنم بهتره؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا