وکیل مشهد

وکیل ارث در مشهد ⚡️ انحصار وراثت با وکیل

ارث بردن از شخصی نیازمند یکسری عوامل است تا بتوان گفته شخصی از دیگری ارث می‌برد. این موانع شامل فوت مورث، وجود خویشاوندی، زنده بودن وارث در زمان فوت مورث، وجود ترکه، مشروعیت نسب، عدم وقوع قتل مورث از جانب وارث و کافر نبودن وارث. البته همه این اصطلاحات در ادامه توضیح خواهد شد و سپس به سوالات مرتبط با موضوع ارث، با وکیل ارث در گروه وکلای احسان حسینی پاسخ خواهند داد. در صورتی که سوال شما با این متن پاسخ داده نشد می‌توانید در انتهای همین صفحه سوال خود را از مشاوران حقوقی بپرسید.

🔸 تعریف ارث چیست؟

زمانی که شخصی فوت می‌کند باید اموال و دارایی او مشخص شود تا بتوان آن را به خویشان و بستگان او داد. پس شخص یا اشخاصی که از اموال شخص مرده سهم می‌برند در اصطلاح اِرث (succession) گفته می‌شود. پس می‌توان گفت انسانی فوت می‌کند و فرد دیگری به دستور قانون مالک اموال او می‌شود. به شخصی که فوت کرده و اموال او به دیگری منتقل می‌شود، «مورث» و به کسی که آن اموال را به ارث می‌برد، «وارِث» می‌گویند. و این مال ارث «تَرَکه» نامیده می‌شود. موارد دیگری که باید بطور خلاصه بدانید:

  • ارث در لغت به معنای بقا است.
  • ارث ویژه اشخاص حقیقی (انسان) است و نه حقوقی (شرکت‌ها).
  • مُتَوَفی: فوت شده
  • ماترک: اموالی که ازمرده باقی مانده باشد.
تعریف ارث
ماده ۸۶۲ قانون مدنی

+ چه میزان از اموال را می‌توان وصیت کرد؟

وصیت فقط تا یک سوم از کل اموال نافذ است و باقی طبق قانون به وراث می‌رسد.

 

+ آیا فرزند می‌تواند، ارث را در زمان حیات پدر، از او بگیرد؟

ارث در زمان حیات بی معنی است و می‌شود مال. ارث زمانی معنی قانونی می گیرد که شخص فوت کرده باشد و اموالی از وی باقی مانده باشد. گرفتن ارث در زمان حیات شخص، از وی امکان پذیر نیست و موضوعیت ندارد.

 

+ آیا اموالی که پدر قبل از فوت به نام یکی از فرزندان انتقال داده، بعد از فوت برای ارث باید چکار کرد؟

اگر پدر در زمان حیات و با رضایت خویش اقدام به انتقال اموال به نام یکی از فرزندان کرده باشند، کاری برای تقسیم آن نمی‌توان انجام داد. چون بطور قانونی انتقال انجام شده است. اما در صورتی که ماترکی از پدر باقی باشد، وراث، می توانند برای تعیین سهم اقدام کنند.

 

+ چگونه می‌توان بعد از فوت به فرزاندم ارث نرسد و خانمم همه چیز را به ارث ببرد؟

راه حل اول انتقال رسمی مالکیت تمام اموال می‌باشد.

راه حل دوم، انتقال مالکیت با عنوان صلح عمری، که تا زمانی که شخص زنده باشد انتقال انجام نمی‌شود و بعد از فوت این انتقال صورت خواهد گرفت.

 

+ آیا می‌توان وصیت کرد که اموال بعد از فوت بین همه دختران و پسران بصورت مساوی تقسیم شود؟

در صورت توافق همه وراث که اموال شخص فوت شده بصورت مساوی تقسیم شود، مشکلی نخواهد بود و برابر آن وصیت اقدام خواهد شد. در غیر اینصورت بعد از فوت، هر ورثه‌ای که وصیت نامه را تنفیذ نماید با توجه به‌عدم تجاوز از ثلث ترکه تقسیم صورت خواهد پذیرفت. و در صورتی که هیچکدام از ورثه قبول نکنند، تا یک سوم اموال که موصی (کسی که وصیت کرده) حق تعیین آن را دارد، مساوی تقسیم می‌شود.

 

+ ارث مادر بین فرزندان او که از دو شوهر می‌باشند چطور تقسیم می‌شود؟

تفاوتی نمی‌کند که از یک شوهر باشند یا از دو شوهر. پس تاثیری نداشته و ماترک متوفی بین ورثه ایشان به نساب قانونی که ارث پسر ۲ سهم و دختر یک سهم می‌باشد تقسیم می‌شود.

 

+ فروش سهم الارث از زمین مشاع ممکن است؟

بابت سهم موروثی باید ابتدا گواهی حصر وراثت از شورای حل اختلاف دریافت شود و سهم موروثی مورد نظر در متن گواهی حصروراثت مشخص شود و بعد اقدام به پرداخت مالیات بر ارث کرده و در نهایت گواهی انحصار وراثت را اخذ نموده سپس هر یک از ورثه می‌تواند نسبت به میزان سهم خود از زمین مشاع یا همان سهم الارث را به فروش برساند.

 

وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهد در پرونده های مرتبط با ارث، انحصار وراثت، موانع ارث، چگونگی تقسیم ارث و تحریر ترکه دارای تخصص و تجربه کافی است و همچنین علاوه بر این موارد حوزه حقوقی و کیفری دارای علم و دانش است. بهترین وکیل مشهد متخصص در پرونده های ارث علاوه بر موارد یاد شده در وصيت، صلح بین وراث، تحرير تركه، مهروموم تركه و ديون متوفی به ارائه خدمات می پردازد.

 

[مقالات مرتبط: نفقه فرزند ]

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا