خانواده

نفقه فرزند چقدر است؟ ⚡️ مبلغ نفقه فرزند در 1402

نفقه فرزند بر عهده پدر خانواده است و طی همین نکته سوالاتی پیش می‌آید. اعم از اینکه مبلغ نفقه فرزند چقدر است، اگر توسط پدر پرداخت نشد باید چکار کرد یا نفقه‌ای که تعیین شده مبلغش کم هست و چطور میشه افزایش داد. در ادامه گروه وکلای احسان حسینی اقدام به پاسخ به این سوالات نموده است.

ماده 1199 قانون مدنی

نفقه اولاد بر عهده پدر است و پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدری است با رعایت الاقرب‌ فالاقرب. در صورت ‌نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آن‌ها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب‌النفقه است و اگر چند نفر از ‌اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت مساوی باشند نفقه را باید به حصه متساوی تادیه کنند.

+ آیا محاسبه آنلاین نفقه فرزند امکان پذیر است؟

خیر امکان محاسبه آنلاین نفقه وجود ندارد. به دلیل اینکه در ایران میزان نفقه فرزند توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود و در تعیین میزان نفقه فرزند، میزان درآمد و توان مالی پدر ملاک است و میزان نیاز فرزند، معیار تصمیم گیری محسوب نمی شود.

+ تعدیل نفقه فرزند چه شرایطی دارد؟

برای تعدیل نفقه فرزند باید حداقل چند ماه (حداقل ۶ماه) از تعین نفقه قبلی گذشته باشد تا شورای حل اختلاف قبول نماید. و چند ماه بعد از تعیین نفقه قبلی، می‌توان به تورم و بالارفتن هزینه‌های فرزند، افزایش درآمد پدر و … استناد و دادخواست تعدیل را مطرح رد. و در صورتی که شورای حل اختلاف منطقه درخواستی، حاضر به پذیرش دادخواست شما نیست، اگر مقدور باشد می‌توانید آدرس خوانده را تغییر داده تا از طریق شورای دیگری به موضوع رسیدگی شود.

+ آیا دریافت نفقه برای فرزند ۱۷ساله امکان‌پذیر است؟

پدر مکلف به پرداخت نفقه به فرزندان خویش است و فرزندان نیز همواره و مخصوصا بعد از طلاق، مستحق دریافت نفقه می‌باشند. حتی در زمانی که وکالت طلاق، زوجه داشته باشد و در طلاق نامه ذکر شده باشد که مهریه‌شان در ازای فرزند می‌بخشند و تمام هزینه‌های نگهداری فرزند و تحصیل تا ازدواج فرزندان تماما برعهده‌شان هست و از زوج درخواست مالی ندارند.

+ برای تعدیل مبلغ نفقه فرزندان چه کاری باید انجام داد؟

با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، باید نسبت به ارسال دادخواست تعدیل نفقه اقدام کرد. و دلایلی که می‌توان برای افزایش نفقه آورد شامل تورم، گرانی و حتی افزایش درآمد زوج باشد.

+ نفقه فرزندی که چندین سال پرداخت نشده، با نرخ روز محاسبه می‌شود؟

چون میزان نفقه فرزند در حکم دادگاه قید شده است و در مرحله اجرای حکم بوده، و همچنین اگر تقاضای تعدیل هم تاکنون نشده باشد، نفقه با نرخ قبلی محاسبه و پرداخت می‌شود. از تاریخی که تقاضای درخواست تعدیل نفقه فرزند، در دادگاه ثبت و اجرا شود، از آن به بعد با نرخ کارشناسی جدید نفقه قابل محاسبه می‌باشد. و جمع مبالغ پرداخت نشده، محاسبه و پرداخت خواهد شد.

نفقه فرزند - نفقه معوقه فرزند
نفقه معوقه فرزند

+ بعد از تعدیل مبلغ نفقه فرزند، پرداخت نفقه با مبلغ جدید، از چه زمانی است؟

بعد از قطعیت رای صادر شده، تاریخ شروع پرداخت تعدیل در رای صادره درج شده است و پس از صدور اجراییه باید پرداخت شود.

+ میزان نفقه فرزند دانشجو چقدر است؟

این مقدار توسط وکیل قابل پیش بینی نیست. میزان نفقه را کارشناس تعیین خواهد کرد و کارشناس رسمی دادگستری با در نظر گرفتن درآمد پدر و اوضاع و احوال مالی وی و شرایط فرزند دانشجو نفقه را تعیین می‌کند. و بعد از تعیین نفقه امکان اعتراض برای تعدیل نفقه وجود دارد.

+ در صورت خودداری از پرداخت نفقه فرزند، چطور می‌توان آن را دریافت کرد؟

در صورت عدم پرداخت نفقه‌ای که به پرداخت آن پدر محکوم شده، زوجه می‌تواند از شعبه مربوطه درخواست صدور اجراییه نموده و نهایتا با انجام استعلام سه گانه برای توقیف اموال، توسط اجرای احکام، اموال و حساب‌های ایشان توقیف خواهد شد.

+ آیا منظور از درآمد پدر حقوق ثابت است یا مواردی مانند اضافه کار و ماموریت تاثیر دارد؟

میزان نفقه توسط کارشناس رسمی دادگستری بستگی تعیین می‌گردد، و کارشناس میانگین مجموع درآمد پدر را ملاک قرار خواهد داد و شما هر آنچه که تمکن مالی ایشان را ثابت کند می‌توانید به کارشناس ارائه کنید، ولی تصمیم نهایی با دادگاه رسیدگی‌کننده می‌باشد.

 

» نمونه رای نفقه فرزند با نظریه کارشناسی

در خصوص دادخواست خانم ب. ن. با وکالت خانم ن. بطرفیت آقای م.ح. ن. با وکالت بعدی آقای ج. به خواسته تعیین نفقه ماهانه باعنایت به جامع محتویات پرونده از جمله فتوکپی مصدق شناسنامه شماره… بنام خواهان به پیوست پرونده ،رابطه بنوت و فرزندی بر قرار است و در مورد خواسته خواهان با توجه به اینکه نفقه فرزند تا زمان ازدواج و یا اشتغال بعهده پدر می‌باشد و اینکه خوانده و وکیل وی در قبال دعوی خواهان و مستندات آن دفاع موثری بعمل نیاورده و دلیلی که موید برائت ذمه خوانده و بی اعتباری دعوی خواهان باشد ارائه ننمودند.

با ارجاع امر به هیات ۳ نفره کارشناسان و تعیین مبلغ دو میلیون و یکصد هزار ریال بعنوان نفقه ماهیانه خواهان (فرزند) وابلاغ آن به وکلای طرفین اعتراضی نسبت به آن صورت نپذیرفته و مبلغ تعیین شده از سوی کارشناس نیز متعارف بوده و چون با اوضاع و احوال محقق و مسلم قضیه مباینتی ندارد و مورد پذیرش دادگاه میباشد.

لهذا با التفات محتویات پرونده خواسته خواهان را ثابت تشخیص داده ومستندا به مواد ۱۱۹۹ و ۱۲۰۴ قانون مدنی و ۱۹۸ قانون آیین دادرسی مدنی حکم به تعیین نفقه خواهان ماهانه به مبلغ دو میلیون و یکصد هزار ریال صادر و اعلام مینماید رای صادره حضوری است و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم محترم تجدیدنظراستان تهران است.

رییس شعبه ۲۴۲ دادگاه عمومی حقوقی تهران

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام.با فرض در آمد ۳۰میلیونی پدرو با دانستن اینکه به نظر کارشناس بستگی دارد ولی میزان عددی نفقه فرزند درحال تحصیل در تهران حدودا چقدر در نظر میگیرن ؟

  1. با سلام و احترام
   میزان نفقه به نظر کارشناس رسمی دادگستری مربوط می شود. و در سال 1402 معمولا حدود 2 تا 3 میلیون تومان است.

 2. با سلام
  با فرض پزشک بودن پدر و در آمد تقریبا ۱۲۰-۱۵۰ میلیون تومان نفقه برای همسر و فرزند هرکدوم جداگانه حدودا چقدر خواهد بود؟ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام
   یکی از عوامل مهم در تعیین نفقه فرزند درآمد و استطاعت مالی پدر است ولی تعیین میزان نفقه فرزند باز هم به نظر کارشناس رسمی دادگستری مربوط می شود و قابل پیش بینی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا