خانواده

فسخ نکاح + شرایط و موارد فسخ نکاح برای مرد و زن

برحسب مقررات ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مزبور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود. لذا اگر پدر دختر یا یکی از نزدیکان وی وجود اوصافی را در دختر توصیف نماید و شوهر روی همان اوصاف با دختر ازدواج نماید از جمله اگر گفته شود زن دارای معلومات است یا دارای دارایی زیاد و امثال آن می‌باشد و مرد به اعتبار آن اوصاف اقدام به نکاح کند و پس از نزدیکی معلوم شود زوجه فاقد آن اوصاف است شوهر می‌تواند به استناد خیار تدلیس نکاح را فسخ نماید و زن مستحق مَهر نیست و در صورتی‌که مَهری دریافت کرده باید مسترد نماید. زیرا مطابق قاعده عقلیالمغرور یرجع الی من غره کسی که موجب خسارت دیگری شود باید آن را بپردازد.

 

فسخ نکاح

ماده 1128 قانون مدنی:

هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده، برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: پس از ازدواج متوجه شدم که بنده چهارمین شوهر زوجه هستم و شاید حتی بیشتر. زوجه ادعا داشتند که قبلا تنها یک بار ازدواج داشته‌اند. آیا می‌توانم بر این اساس دادخواست فسخ ازدواج بدهم؟ چه مستنداتی باید ارائه دهم؟ چگونه می‌توان از ثبت احوال یا مرجع صالح دیگر ازدواج‌های قبلی و پنهان گشته را استعلام کنم؟ دوماه از ازدواج گذشته است.


– پاسخ: 0

پرسش:  فسخ عقد نکاح به دلیل تدلیس چند سال بعد از حکم طلاق و ثبت آن امکان‌پذیر است؟


پاسخ: حق فسخ بعد از اطلاع از تدلیس فوری است. و بعد از طلاق حق فسخ دیگر معنایی ندارد و فسخ زمانی است که عقد نکاح همچنان پا برجا است.

+ پرسش: پرونده فسخ نکاح در شهرستان دور در حال رسیدگی می‌باشد. خواهان پرونده بنده هستم و زوجه خوانده، آیا می‌توانم تقاضای نیابت و ارجاع پرونده به شهر خودم را درخواست کنم؟ مراحل پزشکی قانونی انجام شده و تا الان با لایحه جلسات رو پشت سر گذاشتم.


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا