خانواده

نفقه معوقه

تعریف نفقه

ماده 1107 قانون مدنی:

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

 

نفقه معوقه یا نفقه گذشته

ماده 1206 قانون مدنی:

زوجه در هر حال می‌ تواند برای نفقه زمان گذشته خود اقامه دعوی نماید و طلب او از بابت نفقه مزبور طلب ممتازه بوده و در صورت‌ افلاس یا ورشکستگی شوهر زن مقدم بر غرما خواهد بود، ولی اقارب فقط نسبت به آتیه می‌توانند مطالبه نفقه نمایند.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: من و همسرم در دوران عقد هستیم. همسرم نفقه رو اجرا گذشته تقریبا از یک‌سال پیش و من یک مقداری از نفقه مشخص شده رو به حساب ایشون واریز کردم. یک ماه پیش رای نفقه قطعی شد و اجرائیه برای همسرم صادر شد، منتهی اجرائیه رو اجرا نگذاشته! من الان باید علاوه بر نفقه گذشته، هرماه نفقه جاریه هم پرداخت کنم؟ درسته اگر ۶ماه از تاریخ قطعی شدن حکم نفقه بگذره و نفقه پرداخت نشه زن حق طلاق پیدا میکنه؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: همسر سابق بنده بابت نفقه معوقه حکم جلب گرفته بود، من تمام واریزی‌ها رو به دادگاه بردم و به من گفتن بنویسید که تمام واریزی‌ها رو در تاریخ فلان به اجرای احکام آوردم و تقاضای رفع جلب دارم. علاوه بر اون مبلغی هم زیاد داده بودم. حالا سوالم اینه می‌تونه بره اعتراض بزنه؟ممنون میشم جواب بدید. دادگاه به من هیچ رسیدی نداد، فقط واریزی‌ها رو گرفت، نیم‌عشر رو پرداخت کردم و منگنه زدن داخل پرونده.


– پاسخ: 0

+ پرسش: همسرم در دادگاه محکوم به پرداخت ماهیانه ۳ میلیون تومان نفقه شدن ولی الان ۶ ماه هست که نفقه پرداخت نکردند. ایشون سال قبل هم ۹ ماه نفقه پرداخت نکردن که ازشون شکایت کیفری کردم و در دادگاه به دلیل نداشتن سابقه کیفری موثر به جریمه نقدی در وجه دولت محکوم شدن، حالا این دفعه با توجه به تکرار جرم حکم زندان بهش میدن؟


– پاسخ: 0

+ پرسش: بنده حدود سه ساله ازدواج کردم که کلیه حساب بانکی‌هام هم مسدود هستن و ماهیانه که حقوق خود را دریافت می‌کنم به حساب خانمم واریز میشه. حتی یارانه بچه مشترک و خودمم ایشون دریافت می‌کنند. الان ایشون رفتن برای نفقه دادخواست داده، آیا بنده باز هم باید نفقه پرداخت کنم؟ حقوقم هم ماهی نزدیک ۲۰ تومنه.


– پاسخ: 0

+ پرسش: نفقه معوقه زوجه تعیین شده است. زوج اعسار زده و اقساط تعیین شده و رای اعسار هم قطعی شده که زوج می‌بایست ۲۰ میلیون پیش پرداخت و ماهیانه ۳ میلیون تومان پرداخت نماید. در همین حین زوجه دادخواست طلاق به دلیل کراهت مطرح کرده است و در اولین جلسه طلاق عنوان کرده است که در مقابل طلاق بدهی مربوط به نفقه خود و ۱۹۵ سکه از ۲۰۰ سکه را می‌بخشد و طلاق می‌خواهد که زوج موافقت نکرده و پرونده در حال رسیدگی است. آیا زوج پرداخت را شروع کند یا صبر کند ببیند نتیجه و رای دادگاه طلاق چه می‌شود؟ چون ممکن است زوج الان اقساط را بپردازد و بعدا قاضی دادگاه طلاق رای طلاق را هم به استناد بخشش نفقه معوقه و سکه‌ها صادر کند، در حالی که زوج نفقه معوقه را در زمان رسیدگی پرداخته. الان تکلیف چیست؟


– پاسخ: 0

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا