خانواده

طلاق از طرف زن ⚡️ انواع طلاق یک طرفه زوجه

در صورتی که نمی‌توانید با طلاق توافقی جدا شوید یا وکالت در طلاق (حق طلاق) ندارید، چاره‌ای جز طلاق یکطرفه برای خانم نیست.

✅ طلاق از طرف زن چگونه است؟

زوجه غیر از طلاق توافقی و یا داشتن حق طلاق می تواند با دو مورد زیر اقدام به طلاق نماید:

  • اثبات یکی از شرایط 12 گانه ضمن عقد
  • اثبات عسر و حرج

[ مقالات مرتبط: انواع طلاق ]

✅ طلاق از طرف زن چقدر طول میکشد؟

زمان دقیقی را نمی‌توان مشخص کرد زیرا زوجه از لحاظ اینکه از کدام روش اقدام کند برای طلاق و اینکه زوج به حکمی که برای طلاق صادر می‌شود اعتراض کند یا خیر. اما در حالت عادی ممکن است بین ۳ماه تا یکسال زمان ببرد.

✅ شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد چیست؟

از نظر درخواست طلاق برای زن فرقی نمی‌کند که در دوران عقد باشد یا خیر. اما فقط نوع طلاق می‌تواند متفاوت باشد مثلا زمانی که زوجه باکره باشد طلاق از نوع طلاق بائن خواهد بود.

✅ طلاق از طرف زن بدون رضایت مرد امکان پذیر است؟

طلاقی که از طرف زوجه صورت می‌گیرد معمولا بدون رضایت مرد است چراکه در صورتی که مرد رضایت داشته باشد بهتر است اقدام به طلاق توافقی کنید. و در این حالت نیز شما باید یکی از شرایط مندرج در سند ازدواج و یا عسر و حرج خود را ثابت نمایید.

✅ حداقل تعداد جلسات دادگاه در طلاق از طرف زوجه معمولا چقدر است؟

بعد از گذراندن مشاوره ۶ جلسه ای، با نظرعدم سازش و شورای حل اختلاف که ۶ جلسه می‌باشد، بعد از آن، جهت سازش و در صورت‌عدم سازش پرونده به دادگاه جهت رسیدگی برمی گردد.

در جلسه رسیدگی در دادگاه خانواده برای صدور حکم مقتضی، زوجین حاضر خواهید شد. روال عادی شعبات یک مرتبه جلسه رسیدگی در مرحله بدوی می‌باشد مگر در موارد استثنایی و طی مهلت اعلامی بعد از آن زوجین باید داور خود را معرفی کنند تا نظر خودشان را ارسال کنند.

بطور معمول بعد از صدور رای هر کدام از زوجین می‌توانند اعتراض کنند و پس از ارسال پرونده به دادگاه تجدیدنظر که اصل بر غیرحضوری بودن جلسات هست و در موارد استثنایی ممکن است طرفین را احضار نمایند.

بعد از صدور رای مجدد دادنامه قابل فرجام‌خواهی می‌باشد که در دیوانعالی نیز جلسات غیرحضوری می‌باشد.

ارتباط ازدواج مجدد و دادخواست طلاق زوجه

چنانچه علت ازدواج مجدد زوج، تخلف زوجه از انجام وظایف زوجیت و عدم تمکین وی از زوج باشد و به وسیله حکم دادگاه اجازه ازدواج مجدد به زوج داده شده باشد دعوی طلاق زوجه وارد نیست.

طلاق از طرف زن

❓ آیا زوجه در دوران عقد با استفاده از حق حبس و دریافت نفقه و مهریه خود باز هم می‌تواند طلاق یکطرفه و بدون رضایت زوج بگیرد؟

بله اصولا با استناد به عسر و حرج حکم بر طلاق صادر می‌گردد. و زوجه با گذشت چندین سال (مثلا ۲سال) و احراز عسر و حرج با بذل کل مهریه یا بخشی از آن صدور حکم طلاق امکانپذیر است.

❓ اگر زوجه نسبت به طلاق یکطرفه اقدام کرده باشد، می‌توان حقوق مالی زوجه را اسقاط کرد که قابل مطالبه نباشد؟

زوج با استنباط به اینکه چون زوجه نسبت به طلاق اقدام کرده نمی‌تواند حق مطالبه را از زوجه اسقاط کند. حقوق مالی زوجه در هر صورت قابل مطالبه است و ارتباطی به نوع طلاق ندارد.

❓ آیا زوجه می‌تواند با اثبات نشانه‌های ناتوانی مردان و ناتوانی جنسی (مثلا علائم اختلال نعوظ)، اقدام به طلاق کند؟

در صورت اثبات با تایید پزشکی قانونی، این موضوع از موارد عسر و حرج زوجه بوده و می‌توانید درخواست طلاق دهید. از طریق گواهی پزشکی قانونی ادعای خود را اثبات نمایید.

 

[ وکلای مرتبط: وکیل طلاق / وکیل خانواده ]

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا