خانواده

طلاق توافقی » مدارک و شرایط طلاق توافقی 1403

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که سریعتر نسبت به دیگر طلاق ها انجام می شود. آن هم به دلیل این است که زوجین نسبت به موضوعات که در طلاق است مانند مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان (در صورت وجود) و … توافق می کنند.

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی به شرح زیر است:

1️⃣ ثبت دادخواست طلاق

زوجین برای ثبت دادخواست طلاق توافقی ابتدا باید در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کنند و سپس روز، ساعت و مرکز مشاوره را در این سامانه انتخاب کنند. پس از انجام مراحل مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق توسط یکی از مراکز مشاوره خانواده بهزیستی صادر می‌شود.

2️⃣ ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

زوجین باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند. پس از ثبت دادخواست، دادخواست از طریق دفتر خدمات قضایی برای دادگاه مربوطه ارسال می‌شود.

3️⃣ حضور در جلسه رسیدگی و صدور رای طلاق توافقی

در جلسه رسیدگی طلاق توافقی، قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره و با در نظر گرفتن توافقات طرفین، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی می‌کند.

4️⃣ حضور در دفترخانه طلاق و اجرای صیغه طلاق

پس از صدور رای طلاق توافقی و دریافت گواهی عدم امکان سازش، زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ثبت طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند. در این نوع از طلاق، حضور هر دو طرف در دفترخانه ضروری است.

تفاوت طلاق توافقی با سایر انواع طلاق چیست؟

تفاوت طلاق توافقی با سایر انواع طلاق، در این است که هر دو زوجین باید در دفتر خدمات حاضر شده و دادخواست طلاق توافقی را امضا کنند. در طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن، فقط طرفی که خواستار طلاق است، دادخواست را تقدیم و امضا می‌کند.

زوجه باید تمام حقوق مالی خود را به طور کامل به دست بیاورد یا با توافق با همسر خود، از دریافت آن‌ها صرف نظر کند. در نهایت، برای صدور رای طلاق توافقی، زوجه باید گواهی عدم بارداری خود را ارائه دهد و باید به عده طلاق نیز توجه شود.

در طلاق توافقی، شرط ارجاع به داوری دارد؟

در طلاق توافقی، شرط ارجاع به داوری وجود ندارد. به جای آن، زوجینی که می‌خواهند رای طلاق توافقی بگیرند، باید قبل از تقدیم دادخواست، به مراکز مشاوره خانواده بهزیستی مراجعه کنند تا گواهی عدم انصراف از طلاق را اخذ کنند. همچنین، برای صدور حکم طلاق توافقی، زوجین باید در تمام حقوق و تکالیف مالی و غیرمالی خود توافق کنند.

مهریه طلاق توافقی چیست

☑️  مدارک لازم برای طلاق توافقی

مدت زمان طلاق توافقی با وکیل و بدون وکیل

زمان انجام طلاق توافقی بدون وکیل حدود 4 تا 6 ماه می باشد که همین عمل با داشتن وکیل طلاق توافقی به 30 روز کاری می تواند کاهش یابد.

برای طلاق توافقی کجا باید رفت؟

در ابتدا باید در سامانه تصمیم ثبت نام نمایید و بعد از طی 4 تا 6 جلسه مشاوره که حداقل 45 روز طول می کشد و برای ارسال دادخواست طلاق توافقی باید زن و مرد به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید . و بعد از اطلاع رسانی زمان دادگاه، باید جلسات رسیدگی را شرکت نمایید.

روند رسیدگی به طلاق توافقی

🟧 پس از اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق و ثبت دادخواست و ارجاع به شعبه دادگاه خانواده، روند رسیدگی به طلاق توافقی به این صورت است که دادگاه با تشکیل یک جلسه دارسی، زوجین را برای شنیدن آخرین توافقات به دادگاه دعوت می‌کند. پس از توافق زوجین در تمام مسایل مالی و غیرمالی و با تنظیم صورت جلسه دادگاه بر اساس این توافقات، دادگاه خانواده اقدام به صدور رای طلاق توافقی یا گواهی عدم امکان سازش می‌نماید.

🟧 با این حال، باید یادآوری شود که بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، رای طلاق، قطعی نیست و می‌تواند مورد تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی قرار گیرد. بنابراین، برای ثبت رای طلاق توافقی و اجرای صیغه طلاق، لازم است که زوجین صبر کنند تا ۴۴ روز یعنی ۲۲ روز مهلت تجدید نظرخواهی و ۲۲ روز مهلت فرجام خواهی سپری شود و سپس اقدام به ثبت رای و اجرای صیغه طلاق نمایند.

🟧 مدت زمان طلاق توافقی طولانی و وقت‌گیر است، لذا همانطور که معمول است، بلافاصله پس از صدور رای، زوجین، حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی خود را اسقاط می‌نمایند. با اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی از طرف زوجین، رای طلاق توافقی یا همان گواهی عدم امکان سازش قطعی می‌شود و زوجین می‌توانند با مراجعه به دفتر طلاق، اقدام به ثبت رای و اجرای صیغه طلاق توافقی نمایند.

مهریه در طلاق توافقی

🔸 یکی از موضوعات بسیار مهم در طلاق توافقی، مهریه است. در صورتی که طلاق از طرف آقا باشد و خانم مطالبه مهریه داشته باشد، مرد باید تمام حقوق مالی خانم را پرداخت کند. در صورت داشتن اموال، مهریه از آنها توقیف می‌شود و در صورت عدم داشتن اموال، مهریه به صورت قسطی پرداخت می‌شود.

🔸 در صورتی که درخواست طلاق از سوی خانم باشد، زوجه می‌تواند در صورت داشتن اموال آقا، آنها را توقیف کند و در صورت عدم داشتن اموال، مهریه به صورت قسطی پرداخت می‌شود. با این حال، در طلاق توافقی، موارد مهریه بر مبنای توافق بین زوجین پیش می‌رود. به عنوان مثال، خانم می‌تواند با رضایت آقا، تمام مهریه خود را دریافت کند، تمام مهریه خود را ببخشد یا بخشی از آن را دریافت و بخش دیگر را ببخشد.

🔸 بنابراین، در طلاق توافقی، موارد مهریه بسته به توافق زوجین است و در صورتی که زوجین قادر به توافق در این مورد نباشند، می‌توانند به دادگاه مراجعه کنند تا در این خصوص تصمیم گیری شود.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند یکی از مهمترین موارد در شرایط طلاق توافقی است که باید به آن توجه شود. قانون مقرر می‌کند که حضانت فرزند دختر تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا نه سالگی با پدر و بعد از نه سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود و تصمیم نهایی با خود فرزند است. همچنین، حضانت فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا پانزده سالگی با پدر و بعد از پانزده سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود.

در طلاق توافقی، حضانت فرزند بر اساس توافقات زوجین تعیین می‌شود. این توافق باید مکتوب شده و مبتنی بر مصلحت فرزند باشد. در صورتی که حضانت فرزند با یکی از والدین باشد، والد دیگر حق ملاقات فرزند را دارد و به هیچ وجه نمی‌توان ایشان را از این حق سلب کرد. بنابراین، در توافق حضانت فرزند باید به حقوق هر دو والد توجه شود و تلاش برای حفظ منافع فرزند باید محور اصلی قرار گیرد.

در خلاصه، در طلاق توافقی، توافق حضانت فرزند بر اساس مصلحت فرزند و توافقات زوجین انجام می‌شود و حقوق هر دو والد باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین، والد دیگر حق ملاقات فرزند را دارد و نمی‌توان ایشان را از این حق سلب کرد.

 

مشاوره حقوقی

+ پرسش: بنده تصمیم دارم از همسرم جدا بشم. می‌خواهیم طلاق توافقی باشد، راجع به همه مسائل مهریه و نفقه و حضانت و ملاقات فرزند هم با هم توافق کرده‌ایم، منتها ظاهرا برای طلاق توافقی اول میفرستن مشاوره خانواده که طول میکشه. اگر ما نخواهیم بریم مشاوره و داوری چکار باید کنیم؟ دادخواست چجوری باید باشه؟


– پاسخ: 0

 

[مقاله مرتبط: محکوم له کیست؟ ]

گرد آورنده
احسان حسینی

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با درود زوجه هستم، دو ماه پیش با زوج به مشکل خوردیم، و به منزل برادرم آمدم، دادخواست مطالبه نفقه در شورای حل اختلاف دادم، ، زوج هم دادخواست الزام به تمکین داد که رای بدوی الزام به تمکین به نفع زوج صادر شد و من اکنون اعتراض گذاشتم، یک دوستی داشتم و به گفت، به خاطر اینکه رای نفقه به ضرر تو صادر نشود، استرداد دادخواست بده، ومن این کار را کردم، حال رای شورا آمده و گفته با توجه به اینکه زوجه بعد از جلسه اول، دادخواست خود را مسترد نموده، قرار رد دادخواست صادر می‌شود و ۲۰ روز مهلت تجدید نظر داده، آیا من اشتباه کردم که دادخواست را مسترد نمودم یعنی از شکایت صرف نظر نمودم و ایا اگر تمکین به نفع من صادر شود در دادگاه تجدید نظر، می‌توانم پرونده نفقه را ادامه دهم، با تشکر از شما

    1. باسلام
      مجدد باید دادخواست مطالبه نفقه مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا