خانواده

ازدواج موقت ⚡️ سوالات مرتبط با صیغه موقت

ازدواج موقت با نام های دیگری از لحاظ فقهی یا حقوقی شنیده می شود که شامل صیغه موقت، عقد انقطاع، عقد منقطع، نکاح موقت، عقد موقت است. در ادامه سوالات شما در رابطه با این موضوع توسط گروه وکلای احسان حسینی پاسخ داده شده است.

تعریف ازدواج موقت از نگاه حقوقی

نکاح وقتی منقطع است (یعنی ازدواج زمانی موقت است) که برای مدت معینی واقع شده باشد. پس باید مدت نکاح منقطع باید کاملاً معین شود. و اگر مدت در ازدواج موقت مشخص نشود، بدون شک نکاح منقطع واقع نخواهد شد. به دلیل اینکه زمانی مدت مشخص نباشد، چون قصد نکاح دائم زوجین نداشتند، پس عقدی صورت نمی گیرد. و در صورتی که بین ازدواج دایم و موقت اختلاف باشد در این صورت دیگر ازدواج باطل نیست و نکاح دائم در نظر گرفته می شود.

 

+ آیا دعوی عسر و حرج از سوی زوجه‌ای که ازدواج موقت نموده و خواستار الزام زوج به بذل مدت باقیمانده شده قابل استماع و رسیدگی است؟

نظر به این‌که جهات مختلف انحلال نکاح از جمله موضوع عسر و حرج ممکن است در نکاح موقت نیز حادث شود مثل این‌که در یک ازدواج موقت با مدت نسبتاً طولانی (بیش از چند سال) زوج، زوجه را ترک و زندگی را رها نموده و امکان برگشت وی عملاً به زندگی مشترک منتفی باشد در چنین مواردی زوجه می‌تواند با طرح دعوی الزام زوج به بذل مابقی مدت طرح ادعا کند و چنین دعوایی قابل استماع خواهد بود. مستند چنین پاسخی، رجوع به قواعد فقهی مانند نفی عسر و حرج می‌باشد.

 

+ چنانچه زوج در عقد منقطعه زندگی را ترک کند یا مثلاً سوءرفتار داشته باشد و زوجه نیز دچار عسر و حرج شود چگونه می‌توان اقامه دعوا کرد؟ خواسته‌ی دعوای مطروحه چه باید باشد؟

مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، در صورتی‌که دوام زوجیت، موجب عسر و حرج زوجه باشد، می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. حکم ماده مزبور به طور اطلاق ناظر به دوام زوجیت اعم از نکاح دائم یا نکاح منقطعه در طول مدت است و زوجه در عقد نکاح غیردائم، چنان‌چه مواجه با عسر و حرج باشد، می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای اجبار زوج را به بذل مدت و انحلال زوجیت کند. چنان‌چه عسر و حرج زوجه در نکاح منقطعه در محکمه ثابت شود دادگاه با تنقیح مناط و وحدت ملاک از ماده مرقوم، زوج را اجبار به بذل بقیه مدت نموده و حکم به انحلال زوجیت صادر می‌کند.

 

+ آیا با ازدواج موقت مرد، شرط وکالت در طلاق، ضمن عقد نکاح محقق می‌شود؟

اگر ضمن عقد نکاح دائم، شرط شود چنانچه زوج بدون رضایت همسر خود ازدواج کند، زوجه با استفاده از وکالت ضمن عقد از دادگاه تقاضای صدور حکم طلاق را به لحاظ تحقق شرط کند چنین شرطی به طور اطلاق ناظر به هرگونه ازدواجی اعم از دائم و موقت و رسمی یا غیررسمی می‌باشد و با تحقق ازدواج، شرط ضمن‌العقد نیز محقق می‌شود و زوجه می‌تواند به همین جهت از دادگاه صدور حکم و گواهی‌عدم امکان سازش تقاضا کند.

اما بعضی از قضات دیوان عالی کشور طوری دیگری نیز رای دادند که در ازدواج موقت از آنجایی که زوجه حق نفقه و ارث و حق القسم ندارد بنابراین شرط تحقق وکالت در طلاق برای زوجه در صورت ازدواج مجدد زوج شامل ازدواج موقت نمی‌شود.

پس اگر در سند نکاحیه به صورت مطلق شرط شده باشد که در صورت ازدواج مجدد زوج، زوجه وکالت در طلاق خواهد داشت این شرط با توجه به اطلاق آن  هم می تواند شامل ازدواج موقت باشد و هم نباشد.

در شرع مقدس اسلام و عرف جامعه ما، ازدواج اعم از موقت و دائم است و تعریف ازدواج شامل هر دو نوع آن می‌تواند باشد مگر این که در بیان لفظ ازدواج توصیفی از نوع آن ذکر شده باشد که در بند ۱۲ موارد ۱۲ گانه ذیل شرط ضمن عقد نکاح، نوع ازدواج موجب ایجاد وکالت در طلاق برای زوجه، تعریف نشده، بنابراین ازدواج موقت زوج نیز مصداق تخلف از شرط موجب طلاق است.

+ اگر شخص دارای همسر باشد (حتی صیغه‌ای) و برای ازدواج با شخص دیگری خود را مجرد معرفی کند چه حکمی دارد؟

در صورتی که شخص دارای همسر دیگری بوده، و خود را مجرد معرفی و با وی ازدواج کند. هرچند که متهم مدعی گردیده باشد زمان وقوع عقد ازدواج فاقد همسر دیگر بوده و ازدواج وی قبل از ازدواج با شاکی از نوع موقت بوده است، ادعای تجرد در دوران نامزدی علی رغم اعتبار ازدواج موقت سابق با شخص ثالث، از مصادیق بزه تدلیس در ازدواج است.

و با استناد به ماده ۶۴۷ قانون مجازات، چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال محکوم می‌گردد.

ازدواج موقت - صیغه موقت
ماده 647 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)

 

+ آیا در صورت ازدواج موقت، مستمری همسر مرحومم که از سازمان تامین اجتماعی است قطع می‌شود؟

ازدواج موقت همسر متوفی بیمه شده، مانع از استحقاق وی به دریافت مستمری بازماندگان نمی‌گردد.

 

+ آیا فرزند حاصل از ازدواج موقت را می‌توان انکار کرد؟

قاعده فراش در ازدواج موقت هم جاری است و پدر نمی‌تواند به استناد اینکه فرزندش حاصل ازدواج موقت وی بوده است، دعوای نفی نسب مطرح نماید.

 

+ در صیغه موقت در صورتی که بچه‌دار شویم می‌توان زوج را الزام به ثبت عقد موقت به دائم کرد؟

در ازدواج موقت اگر زوجین صاحب فرزند شوند زوج صرفا مکلف به ثبت واقعه ازدواج موقت است و تغییر ازدواج موقت به دائم منوط به رضایت طرفین است.

 

+ نفقه در عقد موقت به زن تعلق می‌گیرد؟

در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد، مگر این که شرط شده یا آن که عقد مبنی بر آن جاری شده باشد.

 

[وکیل مرتبط: وکیل خانواده ]

برای درخواست مشاوره حقوقی در مشهد با وکیل، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

مشاوره حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا